FCSB a câştigat amicalul cu Astra » Florin Tănase, revenire cu gol + doi debutanţi în echipa lui Edi Iordănescu

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 09 octombrie 2021

FCSB a profitat de pauza provocată de partidele naționalei și a jucat un amical cu Astra Giurgiu, 2-0.

Golurile echipe roș-albastre au fost marcate de Florin Tănase, în minutul 3, și Răzvan Oaidă, în minutul 48.

Florin Tănase a revenit la FCSB

Pe lângă victorie, Edi Iordănescu s-a bucurat și de revenirea lui Florin Tănase, căpitanul FCSB, care nu a mai jucat într-un meci oficial din 29 august (1-4 cu CFR Cluj).

FCSB: Straton – Crețu, Haruț, Cristea, Ov. Popescu – Oaidă, Olaru, Tănase – Gheorghe, Dumiter, M. Tănasă
Au mai intrat: A. Miron, Paulo Vinicius, Ștefan Moraru

În acest meci, la FCSB au debutat și doi jucători de 16 ani, Matei Tănasă (atacant) și Ștefan Moraru (atacant).

FCSB are cel mai slab Budescu din istorie

Constantin Budescu (32 de ani) nu s-a mai aflat niciodată într-o formă atât de proastă. El a adunat 19 meciuri la rând fără vreun gol marcat din acțiune, un randament dezastruos cum nu a mai înregistrat într-un deceniu petrecut în prima ligă.

„Budi” nu a mai înscris vreun gol din acțiune în cele mai recente 19 partide pe care le-a disputat în toate competițiile, cu tot cu acelea pe care le-a bifat în campionatul din Arabia Saudită, unde a evoluat pentru Damac. În Arabia a evoluat în 12 jocuri fără să marcheze.

A trecut la FCSB și păstrează pasa proastă. În România a marcat un gol, în etapa din weekendul trecut, dar a punctat din penalty în partida cu Chindia, un gol care i-a adus punctele formației lui Iordănescu.

Precedentul gol din acțiune al lui Budescu a fost înregistrat pe 3 februarie, într-un meci FC Voluntari-Astra pe care giurgiuvenii l-au câștigat cu 3-1. El a jucat excelent atunci, a fost cel mai bun fotbalist de pe teren. Între timp, Astra a retrogradat, a intrat în insolvență, a pierdut toți jucătorii pe care îi avea în lotul în care se afla „Budi”.