Italia câștigă finala mică din Nations League cu Belgia » Squadra Azzurra a tremurat pe final

+7 Foto
Italia a învins-o pe Belgia, scor 2-1, în finala mică din Nations League.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 10 octombrie 2021

• Finala mare, Spania - Franța, se joacă în această seară, începând cu ora 21:45. Partida va putea fi urmărită live pe GSP.ro și la TV pe DigiSport 1, Look Sport + și Pro TV.

Barella a deschis scorul în minutul 47 pentru italieni, cu un voleu superb expediat de la 16 metri.

Squadra Azzurra a continuat să preseze, iar Chiesa, faultat de Castagne în careu, a obținut un penalty în minutul 65, transformat ulterior fără emoții de Berardi

Când naționala lui Mancini se pregătea să sărbătorească succesul, puștiul Charles De Ketelaere, 20 de ani, a punctat printre picioarele lui Gianluigi Donnarumma (87). Primul gol la națională pentru jucătorul de la Brugge.

A urmat un asediu al „dracilor roșii”, fără urmări pe tabelă însă, iar Italia termină pe locul 3 această ediție de Nations League.

9,2 milioane de dolariîncasează Italia după acest succes. Belgia avea deja asigurate 8,1 milioane

1 eșecare Italia în ultimele 38 de meciuri, cu Spania, în semifinalele Nations League

FINAL. Italia - Belgia 2-1

Italia - Belgia, echipe de start:

ITALIA: Donnarumma - Di Lorenzo, Acerbi, Bastoni, Emerson - Barella, Locatelli, Pellegrini - Berardi, Raspadori, Chiesa
Selecționer: Roberto Mancini

BELGIA: Courtois - Alderweireld, Denayer, Vertonghen - Castagne, Witsel, Tielemans, Saelemaekers - Vanaken, Batshuayi, Carrasco
Selecționer: Roberto Martinez

În semifinalele competiției, Italia, campioana europeană din 2021, a fost învinsă de Spania, scor 1-2. Meciul a fost decis în prima repriză, când Ferran Torres a reușit o „dublă”, în vreme ce Leonardo Bonucci a fost eliminat din tabăra Italiei.

Belgia, în schimb, a fost învinsă de Franța, scor 2-3, la capătul unuia dintre cele mai spectaculoase meciuri din ultimii ani. „Diavolii roșii” au condus la pauză cu 2-0, grație reușitelor semnate de Carrasco și Lukaku, dar Franța a întors rezultatul în partea a doua, prin Karim Benzema, Kylian Mbappe și Theo Hernandez. Belgienii au avut un gol anulat în minutul 87, la 2-2.