Erori mari de arbitraj în Gaz Metan - Dinamo! Două faze de penalty judecate greșit

Gaz Metan - Dinamo | În minutul 17, la 0-0, medieșenii trebuiau să primească o lovitură de la 11 metri.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 15 octombrie 2021

Bryan Alceus îl păcălește pe Alexandru Răuță în careul „câinilor”. Haitianul Gazului îi ascunde mingea mijlocașului dinamovist, care ratează apoi intervenția.

Urmează două gafe comise de Răuță:

1. Cu intrarea prin alunecare îi blochează calea lui Alceus - fault;
  2. Apoi, în cădere, deviază mingea cu brațul stâng - henț.

Gaz Metan - Dinamo: filmul fazei de penalty

În mod eronat, „centralul” Adrian Cojocaru a lăsat jocul să continue. „Centralul” din Galați a dictat până la urmă o lovitură de pedeapsă, pentru Dinamo însă. În minutul 82, la 2-0 pentru gazde, Cojocaru a considerat fault un duel aerian normal între Yuri și Moldoveanu: