Handbal

Dinamo, înfrângere la limită » Cum arată clasamentul grupei din Liga Campionilor

Campioana României a ajuns în fața partidei pe care trebuie să o câștige pentru a putea spera să treacă de faza grupelor / foto: Raed Krishan (GSP)

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 21 octombrie 2021

Dinamo București a pierdut cu HC Motor Zaporojie, 27-28, în etapa a patra din grupa Ligii Campionilor

Dinamo și HC Motor luptă pentru evitarea ultimelor locuri în grupa din Liga Campionilor, iar echipa din Ucraina a câștigat la doar un gol diferență.

Campioana României avea nevoie de victorie pentru a putea spera să treacă de faza grupelor, dar elevii lui Xavi Pascual au fost mereu în urma adversarilor.

HC Motor a început bine și a condus partida, dar scorul la pauză a fost egal, 13-13.  La jumătatea reprizei secunde, Dinamo era condusă la 4 goluri, dar a reușit să egaleze.

Pe final, la 27-27, Dinamo a avut un atac ratat, iar HC Motor a marcat golul victoriei.

După 4 etape, Dinamo e pe 7, cu 2 puncte (o victorie și 4 înfrângeri). HC Motor e pe 6, cu 4 puncte. Din grupă, primele două se califică direct în „sferturi", iar locurile 3-6 vor juca în „optimi”.