FC Voluntari - FC Argeș 0-2. Alb-violeții opresc seria de invincibilitate a ilfovenilor! Clasamentul actualizat

+11 Foto
FC Argeș e pe val în Liga 1 / Sursă foto: Cristi Preda (GSP)

Articol de Cristi Preda (foto), Sebastian Vasile  —  Saturday, 23 October 2021

FC Argeș a oprit seria de invincibilitate a lui FC Voluntari. După șase victorii consecutive, ilfovenii au cedat în fața alb-violeților, scor 0-2.

Defensiva lui Prepeliță și Ianovschi pare una impenetrabilă în ultimele etape. Piteștenii primiseră un singur gol în ultimele șase etape și au rămas cu poarta intactă și după deplasarea de la Voluntari, echipă care era pe val în Liga 1.

După un început greoi de sezon, piteștenii au devenit, fără să fie prea mult băgați în seamă, una dintre echipele greu de învins din Liga 1

În prima repriză, argeșenii au rezistat eroic la cele trei ocazii mari ale ilfovenilor, semnate de Ion Gheorghe și Lopes. Greab, goalkeeper-ul piteștenilor, a fost din nou „îngerul păzitor” al lui FC Argeș, exact cum se întâmplase și la victoria cu Farul din week-end-ul trecut.

Dacă în prima repriză a mers mai mult pe cartea defensivei, FC Argeș a ieșit la joc în repriza secundă. „Vulturii” au dominat partida după pauză, iar primul gol a venit firesc, în minutul 65, când Denis Dumitrașcu a înscris printr-un șut elegant, excelent plasat, de la marginea careului

Golul a destabilizat de tot echipa lui Liviu Ciobotariu. În minutul 80, după o serie de gafe în apărarea gazdelor, nou-intratul Palic nu a iertat și a securizat victoria argeșenilor.

FC Argeș urcă pe locul 7, cu 21 de puncte, și se anunță a fi una dintre candidatele la play-off din acest sezon. Piteștenii au, după 13 etape, cea mai bună defensivă din campionat, cu doar 7 goluri primite. Voluntariul rămâne pe locul 4, cu 24 de puncte, echipa lui Ciobotariu suferind prima înfrângere din august încoace.

FC Voluntari - FC Argeș 0-2

FC Voluntari - FC Argeș: echipele de start

FC VOLUNTARI: Popa - Fl. Achim, Tamaș, Armaș - C. Costin, Rață, Meleke, I. Gheorghe, Briceag - Nemec, Da Veiga Lopes
REZERVE: Rîmniceanu, Al. Vlad, Tavares, L. Fulop, D. Paraschiv, Andres, Roșu, Golan, Merloi
ABSENȚI: Ricardinho, Droppa (suspendați)
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

FC ARGEȘ: Greab - Tofan, Turda, Joao Miguel, Latovlevici - Meza Colli, Raynov - Viana, I. Șerban, C. Dumitru - Ișfan
REZERVE: F. Croitoru, Moisie, Pițian, Boldor, Mușat, Honciu, Palic, Dumitrașcu, Arias
ABSENȚI: Cr. Tănase, Said (accidentați), Fatai (incert)
ANTRENOR: Andrei Prepeliță

Stadion: Anghel Iordănescu (Voluntari)
Arbitru: Barbu Marian (Făgăraş) / A1: Gheorghe Bogdan (Bucureşti), A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe)