Final exploziv în CS Mioveni - FC Botoșani » 3 bare, penalty ratat și egalare smulsă in-extremis! Clasamentul ACUM

+28 Foto
CS Mioveni - FC Botoșani, în etapa #13, live

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 23 octombrie 2021

CS Mioveni și FC Botoșani au remizat, scor 1-1, în runda cu numărul 13 din Liga 1.

Amenințările cu retragerea din campionat au trezit formația din Mioveni. Elevii lui Alexandru Pelici au făcut cel mai bun meci din punct de vedere ofensiv, deși FC Botoșani a fost la cârmă în debut.

În minutul 3, moldovenii au cerut penalty după ce Șerbănică l-a împins pe Mateus. Hațegan a trecut cu vederea posibila infracțiune. Oaspeții au continuat să dicteze ritmul până la pauză, apoi ostilitățile s-au schimbat.

CS Mioveni - FC Botoșani, meci cu garda jos

CS Mioveni a deschis scorul în minutul 60, cu o lovitură de cap excelentă plasată de Garutti. S-a jucat pe contre, cu câte o bară în ambele tabere, iar minutele de final au fost incendiare.

Scarlatache a faultat în careu în minutul 90, dar Ducan a parat execuția lui Sila. Pe urmărire, atacantul oaspeților a fost faultat evident, o alunecare pe piciorul de sprijin. Hațegan nu a văzut nici de această dată. „Centralul” a părut blocat timp de câteva secunde, așteptând ajutorul asistentului.

FC Botoșani a egalat în cele din urmă, în al doilea minut al prelungirilor, prin Racovițan. La ultima acțiune, Cristea a nimerit bara dintr-o lovitură liberă.

CS Mioveni - FC Botoșani 1-1

FC Botoșani a cerut penalty în minutul 3

În minutul 3, Mateus Santos a luat o acțiune pe cont propriu, l-a depășit pe Șerbănică și a pătruns în careul celor de la CS Mioveni. Fundașul gazdelor l-a împins din spate cu ambele mâini. FC Botoșani a cerut lovitură de la 11 metri, dar Ovidiu Hațegan a dictat repunerea balonului din colțul careului de 6 metri.

CS Mioveni - FC Botoșani, echipe de start

CS MIOVENI: Ducan - Garutti, Scarlatache, Balaur - Oancea, Panait, Dumitriu, Şerbănica - Sanoh, Rusu, Blănaru
REZERVE: Popescu, Burnea, Cristea, Iacob, Cierpka, Rădescu, Toma, Coşereanu, Massaro
ABSENT: Buziuc (suspendat)
ANTRENOR: Alex Pelici

FC BOTOȘANI: Pap - Braun, Răcoviţan, Tchakonte, Şeroni - Tircoveanu, Edjouma, Ongenda - Santos, Sila, Kage
REZERVE: Contra, Patache, Dragu, Croitoru, Florescu, Silva, Fili, Petkovski, Lupeta
ABSENȚI: Papa, Țigănașu (suspendați)
ANTRENOR: Marius Croitoru

Stadion: Orăşenesc (Mioveni)
Arbitru: Haţegan Ovidiu (Arad) / A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti), A2: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava)