Stranieri

St. Mirren - Rangers 1-2 » Ianis Hagi, decisiv la oaspeți

Ianis Hagi, Rangers // foto: Imago Images

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 24 October 2021

Rangers, campioana Scoției, a învins-o pe St. Mirren, într-un meci din etapa 10 a campionatului, scor 2-1. Ianis Hagi (23 de ani) a fost titular și a obținut un penalty.

St. Mirren a deschis scorul în minutul 4 prin Ronan, care a profitat de o greșeală a lui Lundstram. Irlandezul a șutat superb, din afara careului, spre vinclul porții.

Ianis Hagi a trecut pe lângă gol în minutul 32, când portarul Alnwick i-a respins în corner șutul care se îndrepta spre colțul lung. 5 minute mai târziu, mijlocașul român a fost din nou aproape de gol, dar șutul său a fost blocat accidental de unul dintre coechipieri.

Ianis Hagi, decisiv în St. Mirren - Rangers. Românul a obținut un penalty

În minutul 40, Ianis a obținut un penalty pentru Rangers, fiind faultat în careul advers de Alan Power după un dribling scurt în fața acestuia. Kemar Roofe a transformat fără emoții și a egalat, dar acela nu avea să fie ultimul gol din prima parte. Trei minute mai târziu a punctat și Alfredo Morelos, din centrarea lui Tavernier.

Până la pauză, Ianis a mai fost periculos o dată. În minutul 45+1, Alnwick i-a apărat șutul de la distanță, cu dreptul.

În a doua repriză, Ianis Hagi nu a fost la fel de periculos. El le-a dat emoții oponenților doar în minutul 60, când a șutat puternic, dar un adversar a blocat execuția mijlocașului român.

Ianis a fost înlocuit cu Scott Arfield în minutul 78.

Cu cele trei puncte obținute astăzi, Rangers urcă pe locul 1 în campionatul Scoției, având 23 de puncte după 10 etape, 3 peste Hearts și Dundee United, 4 peste Celtic.

St. Mirren - Rangers 1-2

• Au marcat: Ronan 4 / Roofe 41 (penalty), Morelos 44

St. Mirren - Rangers, echipe de start. Ianis Hagi, titular

St. Mirren: Alnwick - Fraser, McCarthy, Shaughessy - Millar, Power, Erhahon, Tanser - McGrath, Ronan - Brophy
Antrenor: Jim Goodwin

Rangers: McLaughlin - Tavernier, Goldson, Balogun, Barisic - Aribo, Lundstram, Davis - Hagi, Morelos, Roofe
Antrenor: Steven Gerrard