Cupa Romaniei

Constantin Nica, filmat când dădea vina pe un coleg pentru eșecul cu FC Argeș: „Avea timp să mă ajute”

+16 Foto
Dinamo a suferit o nouă înfrângere, 1-2 cu FC Argeș, și a fost eliminată din Cupa României. Constantin Nica (28 de ani) a fost surprins când muta o parte din reponsabilitatea de la golul decisiv asupra portarului Mihai Eșanu (23 de ani).

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 26 octombrie 2021

Meciul cu FC Argeș a fost primul jucat de Constantin Nica în acest sezon. Fundașul dreapta a fost introdus în minutul 24, după accidentarea lui Steliano Filip. În prelungirile partidei, i-a oferit prea mult spațiu de manevră lui Latovlevici. Apărătorul argeșenilor s-a întors, a șutat la poartă și a contribuit la reușita lui Cristi Dumitru.

Constantin Nica, după Dinamo - FC Argeș 1-2: „Dacă ieșea și Eșanu...”

După meci Nica a fost surprins discutând cu reporterul aflat la stadion. Nu știa că imaginile sunt transmise în direct și a spus: „Aveam și galben. Dacă ieșea și Eșanu să mă ajute, era minge înaltă, avea timp...”.

A urmat apoi dialogul oficial. „Din punctul meu de vedere a fost o primă repriză echilibrată, chiar dacă s-a jucat mai mult în jumătatea noastră. După pauză am intrat bine, am înscris, apoi ne-am creat mai multe ocazii.

Nici nu știu dacă au vrut să dea pasă la primul gol, a dat mingea tare. La golul decisiv, mingea s-a dus foarte sus, abia o vedeam. Când a căzut, arbitrul striga fără fault, fără fault. Eu aveam cartonaș galben”, a spus Constantin Nica, la Telekom Sport.

VIDEO Mircea Rednic, furios după înfrângerea cu FC Argeș: „Trebuie să nu mai dăm vina pe ghinion, e al trecilea meci la rând”