Handbal

Dinamo - Veszprem 31-29 » Campioana României, victorie mare în grupele Ligii Campionilor

+11 Foto
Dinamo - Veszprem

Articol de Cristi Preda (foto)  —  joi, 28 octombrie 2021

Dinamo, campioana României, a reușit un meci extraordinar și a obținut o victorie uriașă în fața maghiarilor de la Veszprem, liderul grupei din Liga Campionilor, scor 31-29.

Dinamoviștii au avut o evoluție extraordinară în fața maghiarilor de la Telekom Veszprem, care, au suferit doar a doua înfrângere din fața grupelor.

Elevii lui Xavi Pascual au început mai greu meciul, fiind conduși în startul partidei. De 7-7, dinamoviștii au preluat conducerea și chiar au avut un avans de patru goluri (13-9). La pauză, Dinamo a intrat cu un gol în față, 14-13.

Campioana României s-a menținut în față și în repriza a doua, iar finalul meciului din sala Dinamo a fost unul incendiar. Cu doar câteva minute înainte de final, Dinamo avea 27-23, dar Veszprem a marcat de patru ori și a egalat. Pe final, dinamoviștii și-au crescut din nou nivelul și s-au impus cu 31-29..

După 6 meciuri jucate, Dinamo are patru puncte (două victorii și patru înfrângeri), fiind pe locul cinci.