Tenis

Știm adversara Simonei Halep în finala de la Transylvania Open! Rezultatele zilei

+8 Foto
Annet Kontaveit, prima finalistă de la Transylvania Open

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 30 October 2021

Rebecca Peterson (99 WTA) și Anett Kontaveit (14 WTA) s-au înfruntat pentru un loc în ultimul act al competiției, estona reușind să se impună cu 6-3, 6-2. O va întâlni în finala Transylvania Open pe Simona Halep

Peterson - Kontaveit 3-6, 2-6

Anett Kontaveit s-a impus clar în semifinala de la Transylvania Open cu Rebecca Peterson, scor 6-3, 6-2 și o așteaptă pe Simona în marea finală. Estona, favorită numărul 2 la turneul clujean, a început perfect primul set, ducând repede scorul la 5-0.

Apoi a venit replica lui Peterson, care a reușit 3 game-uri consecutive. În zadar însă, Kontaveit reușit să se impună cu 6-3. Setul secund a fost unul similar, estona făcând repede 5-1 la game-uri și reușind să se impună lejer, cu 6-2.

Confruntarea din semifinalele Transylvania Open a consemnat a doua întâlnire directă dintre Rebecca Peterson și Anett Kontaveit în circuitul WTA la simplu, Kontaveit câștigând meciul anterior disputat în 2011, la Stockholm.