Gol controversat în CSU Craiova - CS Mioveni » O fază identică a provocat un scandal uriaș!

Momentul inițial: Ivan e în ofsaid

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 30 octombrie 2021

Andrei Ivan a deschis scorul în meciul CS Universitatea Craiova - CS Mioveni după o fază controversată.

În minutul 17, Ivan a primit o pasă foarte bună de la Dan Nistor. „Nouarul” oltenilor se afla în ofsaid în faza inițială, însă poziția neregulamentară a fost anulată de intervenția stoperului Alexandru Iacob.

Iacob se duce spre minge, o deviază și, chiar dacă nu o controlează 100% în niciun moment, regulamentul dă dreptate brigăzii conduse de Ionuț Coza, care a lăsat jocul să continue.

Iacob atacă mingea, o deviază și îl „scoate” din ofsaid pe Ivan

Scandal uriaș după finala Ligii Națiunilor pentru o fază identică

Finala Ligii Națiunilor, Franța - Spania 2-1, s-a terminat cu un mare scandal provocat de cea mai controversată fază din ultima vreme în fotbalul mondial. Kylian Mbappe a marcat golul victoriei dintr-o poziție de ofsaid, dar Anthony Taylor a validat reușita din minutul 80, iar VAR-ul i-a confirmat decizia.

Fără a ne mai oferi reluarea grafică cu liniile trasate, pe baza cărora se judecă situațiile în mod obișnuit. S-a considerat că Eric Garcia atinge mingea pasată de Theo Hernandez și astfel posibilul ofsaid al atacantului francez este anulat! Deci golul este valabil.

Nu contează dacă fundașul atinge sau joacă mingea. Nu scrie nicăieri la regulament că trebuie să aibă fundașul mingea sub control pentru a nu fi ofsaid. A vrut să joace mingea, e clar, a fost greșeala lui! Nu se mai ia în calcul primul moment, când a plecat mingea
Ion Crăciunescu

CS Universitatea Craiova - CS Mioveni. Echipele de start:

CSU CRAIOVA: Pigliacelli - Căpățînă, Găman, Screciu, Bancu - Nistor, Crețu, Houri - Cîmpanu, Koljic, Ivan
REZERVE: Lazar, Vătăjelu, Constantin, Bălașa, Ivanov, Fedele, Gustavo, Baiaram, Markovic
ABSENȚI: Conte, Papp (accidentați)
ANTRENOR: Laurențiu Reghecampf

CS MIOVENI: Ducan - Balaur, Iacob, Garutti - Oancea, Sanoh, Panait, Cierpka, Şerbănică, Blănaru, Rusu
REZERVE: Popescu, Burnea, Rădescu, Vereş, Toma, Massaro, Cristea, Coşereanu, Buziuc
ABSENT: Scarlatache (suspendat)
ANTRENOR: Alexandru Pelici

Stadion: „Ion Oblemenco” (Craiova)
Arbitru: Coza Ionuţ (Cernica) / A1: Badea Marius (Râmnicu Vâlcea), A2: Vatamanu Cosmin (Bucureşti)