Liga Campionilor

Italienii acuză după Atalanta - Manchester United! Cer henț la golul decisiv marcat de Ronaldo

+5 Foto
Manchester United a remizat în deplasarea de la Atalanta, scor 2-2 în etapa #4 din Liga Campionilor. Golul decisiv, marcat de Cristiano Ronaldo (36 de ani) în prelungirile partidei, a fost contestat ulterior de fanii gazdelor.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 03 November 2021

În primul minut al prelungirilor, Cristiano Ronaldo a șutat de la 18 metri, din voleu, și l-a învins pe portarul bergamascilor. „Centralul” a așteptat o analiză din camera VAR, dar după câteva secunde a validat reușita. După meci, fanii italieni au descoperit un detaliu interesant.

Fanii italieni contestă golul decisiv marcat de Cristiano Ronaldo

Cel care i-a pasat decisiv lui Ronaldo a fost tânărul Mason Greenwood. În momentul intrării în posesie, englezul s-a folosit evident de brațul stâng. Mișcarea nu este una naturală, mâna fiind dusă spre balon.

Conform noilor reglementări, „dacă un atacant lovește mingea accidental, iar un coleg profită și înscrie, golul ca fi validat”. În acest caz rămâne întrebare dacă Greenwood a lovit mingea cu intenție sau nu.