Tenis

Simona Halep e în sferturi la Linz! Victorie în două seturi cu Aliaksandra Sasnovich » Cine e următoarea adversară

+18 Foto
Simona Halep //Foto: Imago

Articol de Sergiu Alexandru  —  marţi, 09 noiembrie 2021

Simona Halep (30 de ani, 22 WTA) a trecut de Aliaksandra Sasnovich (27 de ani, 88 WTA) în „optimile” turneului WTA Linz, scor 7-5, 6-3.

• Simona Halep va juca în sferturi cu Jasmine Paolini, care a trecut de  Saisai Zheng, scor 6-1, 2-6, 6-4

Simona Halep și-a luat revanșa în fața bielorusei, pentru înfrângerea de la Indian Wells, după un meci în care a trecut prin câteva momente dificile.

Simona Halep, victorie cu Aliaksandra Sasnovich la Linz

Halep a început furtunos meciul. A făcut rapid 4-0, după două break-uri, dar a urmat o cădere bruscă. Simona a început să fie mai nesigură în lovituri, iar Sasnovich a profitat imediat, fiind tot mai agresivă.

Bielorusa a egalat la 4, iar cele două jucătoare au mers cap la cap. De la 5-5, Simona Halep a forțat și a câștigat două game-uri, adjudecându-și setul cu 7-5.

Simona Halep, mai sigură în setul doi

Halep a început la fel de bine și setul secund. A condus cu 3-0 și s-a menținut în avantaj până la final. Sasnovich a câștigat 3 game-uri, dar Halep nu a mai avut probleme și a câștigat setul cu 6-3, calificându-se în sferturi.

Simona Halep – Jasmine Paolini, în sferturile WTA Linz

Pentru Simona urmează un duel cu italianca Jasmine Paolini) 25 de ani, 51 WTA). Aceasta a trecut de Dayana Yastremska (6-4, 3-6, 6-2) și Saisai Zheng (6-1, 2-6, 6-4).

Acesta va fi al doilea meci între Halep și Paolini. Cele două s-au mai întâlnit în 2020, la Roma, când jucătoarea noastră s-a impus cu 6-3, 6-4.

Desfășurarea meciului Simona Halep – Aliaksandra Sasnovich 7-5, 6-3

Game, set, meci Simona Halep: Simona Halep câștigă meciul și se califică în sferturi

Game Sasnovich, 5-3: Aliaksandra rămâne în set, dar Halep va servi pentru câștigarea meciului

Game Halep, 5-2: Simona este la un game de câștigarea meciului

Game Sasnovich, 4-2: Bielorusa se menține aproape de Simona, după un game foarte bun

Game Halep, 4-1: Simona nu o lasă pe Sasnovich să se apropie și câștigă game-ul pe propriul serviciu

Game Sasnovich, 3-1: Aliaksandra reușește să întrerupă serie bună a Simonei și câștigă pe propriul serviciu

Game Halep, 3-0: Setul doi pare să aibă un început la fel ca primul. Halep mai câștigă un game pe propriul serviciu

Break Halep, 2-0: Simona continuă forma bună. Face break și își mărește avantajul

Game Halep, 1-0: Simona începe bine setul secund. A servit foarte bine și a câștigat game-ul

A început setul doi. Simona servește prima

SET Simona Halep, 7-5: Simona face break-ul și câștigă acest set, mai complicat decât ar fi crezut după primele game-uri

Game Halep, 6-5: Simona câștigă game-ul la 0 și pune din nou presiune pe Sasnovich.

Game Sasnovich, 5-5: Setul intră în prelungiri. Halep nu a reușit să facă break-ul astfel că Sasnovich a egalat din nou

Game Halep, 5-4 Simona întrerupe serie bielorusei. A câștigat game-ul pe propriul serviciu și este la un pas de câștigarea primului set

Game Sasnovich, 4-4: Bielorusa reușește să egaleze, deși Halep a avut 4-0. Aliaksandra are momente foarte bune de joc și profită de inexactitățile Simonei

Break Sasnovich, 4-3: Jocul este schimbat complet în aceste momente, față de începutul meciului. Sasnovich este în control, în timp ce Simona este de nerecunoscut, greșind multe lovituri. Bielorusa a reușit break-ul în acest game fără să piardă vreun punct

Game Sashovic, 4-2: Bielorusa câștigă al doilea game la rând, primul pe propriul serviciu. Halep a comis mai multe greșeli în acest game, în timp ce Sasnvovich a fost mai precisă și a reușit să controleze schimburile

Break Sasnovich, 4-1: După ce în game-urile precedente i-a pus probleme serioase Simonei, Sansovich a reușit acum să facă primul break și să oprească seria de game-uri câștigătoare a româncei

Break Halep, 4-0: Simona are două break-uri în față. Jucătoarea noastră domină în aceste momente meciul, fiind mai sigură în lovituri și făcând mai puține greșeli

Game Halep, 3-0: Simona câștigă game-ul din nou, deși a avut de salvat o minge de break. Sasnovich forțează, îi pune probleme Simonei, dar jucătoarea noastră reușește să scape cu bine din momentele dificile

Break Halep, 2-0: Jucătoarea noastră se desprinde rapid, Face break-ul după un game foarte bun și își mărește avantajul

Game Halep, 1-0: Simona câștigă cu acest prim game de serviciu, după ce Sasnovich i-a pus probleme din cauza returului agresiv.