Emma Răducanu, eliminată la Linz » A fost învinsă de o jucătoare venită din calificări

+16 Foto
Emma Răducanu // FOTO: Imago

Articol de Sergiu Alexandru  —  Tuesday, 09 November 2021

Emma Răducanu (18 ani, 20 WTA) a fost eliminată în optimile turneului de la Linz (Austria) de chinezoaica Xinyu Wang (20 de ani, 106 WTA), scor 1-6, 7-6, 5-7.

Aflată la primul meci la această ediție, Emma Răducanu, principala favorită a pierdut în fața unei jucătoare venit din calificări, la capătul unui meci de 2 ore și 30 de minute.

Primul set al meciului dintre Emma și Wang a fost fără istoric. Răducanu a câștigat primul game, pe propriul serviciu, dar după aceea nu s-a mai regăsit. A fost dominată clar, iar Wang a luat 6 game-uri la rând, câștigând setul cu 6-1.

Emma Răducanu a câștigat la limită setul secund

În setul secund, Emma a jucat mai bine. A fost mai sigură în lovituri în startul setului și a condus cu 4-2. Wang nu a renunțat și a revenit, conducând cu 5-4.  Cele două au mers cap la cap, până în tiebreak, acolo unde Răducanu a câștigat la 0.

Duel la limită în setul 3

În decisiv, Răducanu și Wang au mers cap la cap, până la 4-4, fără să piardă niciun game pe propriul serviciu. Pe final, Emma a fost afectată de problemele fizice, fiind vizibil obosită, iar Wang a forțat.

Răducanu a pierdut pe propriul serviciu, iar la 4-5 a cerut intervenția fizioterapeuților. Meciul a continuat, iar Wang a avut două mingi de meci, pe care le-a ratat. Emma a făcut rebreak și a dus scorul la 5-5.  De aici, chinezoaica nu a mai făcut niciun pas greșit. A câștigat următoarele două game-uri și s-a calificat în sferturi.

A început setul doi:

• 1-6: Set Wang. Chinezoaica a dominat setul și a câștigat 6 game-uri la rând, după ce Emma a câștigat game-ul inaugural.
  • 1-4: Wang domină startul meciului. A făcut două break-uri și are un avans considerabil față de Răducanu
  • 1-1: Început echilibrat de meci. Ambele jucătoare și-au câștigat rapid game-urile de serviciu