CFR Cluj - Clinceni 2-0 » Campioana câștigă fără emoții și e la 17 puncte de CSU Craiova!

+25 Foto
CFR Cluj a învins-o pe Academica Clinceni, scor 2-0, în finalul rundei #17 din Liga 1.

Articol de Raed Krishan (foto)  —  luni, 29 noiembrie 2021

Costache a deschis scorul în minutul 6. Extrema CFR-ului a primit o pasă excelentă în spatele apărării de la Ciprian Deac și nu a iertat: șut în forță, la prima bară.

CFR a rezolvat meciul înainte de pauză. Același Costache a trecut de această dată la serviciu. I-a pus mingea pe cap lui Sigurjonsson, iar islandezul a majorat avantajul „feroviarilor” de la marginea careului mic (29).

În continuare, CFR a fost în control și a lăsat impresia că se menajează. Academica Clinceni nu a fost capabilă de replică.

CFR Cluj defilează în Liga 1

Campioana s-a desprins astfel la 8 puncte de FCSB, ocupanta locului secund, la 16 de FC Voluntari, locul 3, și la 17 de Universitatea Craiova!

Dincolo, Academica Clinceni rămâne „lanterna roșie” a campionatului.

FINAL. CFR Cluj - Academica Clinceni 2-0

CFR Cluj - Academica Clinceni » Echipele de start

CFR Cluj: Hindrich - Susic, Bouhenna, Cestor, Fl. Ștefan - Deac, Boateng, Sigurjonsson - Sacko, Omrani, Costache
Rezerve: Letica, Manea, Graovac, Bordeianu, Chipciu, Păun, Gîdea, Debeljuh, Alibec
Antrenor: Dan Petrescu

Clinceni: Ureche - Pashov, Bilali, Patriche, Holzmann - Cascini, Chandarov - R. Ion, Gavra, De Amorim - Vellios
Rezerve: Păun, Achim, Cioiu, Ioniță, Dumitrache, Ștefan, Goma, Filip
Antrenor: Ionuț Chirilă

STADION: „Dr. Constantin Rădulescu”