Cupa Romaniei

Chindia - Sepsi. Erori uriașe în primul „sfert” din Cupa României » Două goluri oferite „pe tavă”

Tiberiu Căpușă, autorul autogolului din minutul 35

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 30 noiembrie 2021

Chindia - Sepsi 1-2 în „sferturile” Cupei României. Oaspeții au marcat ambele goluri din prima repriză cu ajutorul erorilor mari ale adversarilor.

Sepsi a dominat autoritar primul act de pe „Ilie Oană”, însă a marcat numai datorită greșelilor majore comise de elevii lui Emil Săndoi.

Chindia - Sepsi. Cadouri la Ploiești

Sepsi a deschis scorul în minutul 35. Tiberiu Căpuşă a încercat să se interpună între centrarea lui Aganovic și Luckassen, dar nu a făcut altceva decât să respingă mingea în propria poartă. O „execuție” precisă, din alunecare, fix la bara lăsată descoperită de Moldovan.

Sepsi a majorat avantajul înainte de pauză (minutul 41) grație unei pase decisive venite de la Răzvan Matiș. Tânărul mijlocaș al Chindiei, 20 de ani, a pasat din prima înapoi, însă a greșit direcția. Balonul a ajuns la Bărbuț, care a rămas singur cu goalkeeperul advers și nu a iertat.