Începe „operațiunea Haaland”! Se pregătește un supertransfer în Europa

Manchester United vrea să-l transfere la vară pe Erling Haaland (21 de ani), atacantul Borussiei Dortmund.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 01 decembrie 2021

Manchester United speră să se folosească de relația lui Ralf Rangnick, noul antrenor interimar al „diavolilor”, cu Erling Haaland pentru o supermutare.

Haaland, spre Manchester United?

Rangnick, care urmează să rămână în club și din sezonul viitor, l-a adus pe Haaland la Salzburg în 2019.

Din iulie, clauza de eliberare a norvegianului va fi de 75 de milioane de euro. Astfel, cum suma de transfer nu va fi un impediment uriaș pentru giganții Europei, va conta enorm dorința atacantului.

Conform Daily Mirror, șefii lui United speră că relația lui Rangnick cu Haaland să fie decisivă.

Haaland are cifre uluitoare

Haaland a marcat la primul meci după o perioadă de o lună în care a fost accidentat. A intrat în minutul 73 al partidei Wolfsburg - Dortmund 1-3 și a înscris în minutul 81.

De la transferul la Dortmund, în ianuarie 2020, Haaland a reușit 50 de goluri în 50 de apariții în Bundesliga!