Stranieri

Ianis Hagi, integralist în victoria lui Rangers de pe terenul lui Hibernian

Ianis Hagi (23 de ani, mijlocaș ofensiv) a fost integralist în partida Hibernian - Rangers 0-1 din runda #16 a campionatului scoțian.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 01 decembrie 2021

Ianis Hagi a semnat prima ocazie a întâlnirii cu un șut peste poartă (4). Apoi, Macey l-a blocat pe Davis (13).

Rangers putea deschide scorul în minutul 34, numai că portarul gazdelor a fost inspirat și la lovitura de cap expediată de Connor Goldson

Rangers a continuat să domine și în partea secundă, iar Ryan Kent a fost la câțiva centimetri de a sparge gheața pe „Easter Road” (47).

În cele din urmă, eforturile campioanei au fost răsplătite. Kent a căzut - ușor, ce-i drept - în urma unui duel în careul gazdelor cu Ryan Porteous și arbitrul Beaton, după câteva secunde de ezitare, a indicat punctul cu var.

Kemar Roofe a marcat de la 11 metri în minutul 85 și a stabilit scorul final al întâlnirii.

Rangers e pe 1 în Scoția, la 7 puncte distanță de locul 2, ocupat de Celtic. Rivala liderului are însă un meci mai puțin disputat. Hibernian, 18 puncte, se clasează pe 6 în Premiership.

3 goluriși 4 pase decisive a reușit Ianis Hagi la Rangers în acest sezon (20 de apariții)

FINAL. Hibernian - Rangers 0-1

• A marcat: Roofe 85 - pen.

Hibernian - Rangers: echipele de start

Hibernian: Macey - McGinn, Hanlon, Porteous - Cadden, Doig, Newell, Doyle-Hayes - Campbell - Boyle, Nisbet
Antrenor: Jack Ross

Rangers: Mcgregor - Tavernier, Goldson, Bassey, Barisic - Kamara, Davis - Aribo, Hagi, Kent - Morelos
Antrenor: Van Bronckhorst

Stadion: Easter Road (Edinburgh)