FCSB - UTA 2-1 » Împinsă de la spate de arbitri, FCSB câștigă toate cele 3 puncte

+19 Foto

Articol de Raed Krishan (foto)  —  duminică, 05 decembrie 2021

FCSB a învins-o pe UTA cu două goluri înscrise de la punctul cu var, scor final 2-1.

Cu mari emoții și profitând de erorile arbitrilor, FCSB a obținut toate cele 3 puncte puse în joc cu UTA. Gazdele au deschis scorul în minutul 22, din penalty, prin Florin Tănase. Lovitura de pedeapsă a fost dictată ușor, după un duel Octavian Popescu - Roger în care nu s-a văzut clar infracțiunea pe care jucătorul arădenilor ar fi comis-o.

Roger așază piciorul lângă cel al lui Octavian Popescu

FCSB a avut câteva șanse de a face 2-0, dar le-a irosit. Mai întâi, Andrei Cordea a ratat o ocazie uriașă în minutul 50. Servit de Octavian Popescu, Cordea a rămas singur cu Iacob, dar l-a luat la țintă pe portarul arădenilor!

Apoi, în minutul 58, Popescu l-a testat pe Iacob cu un șut de la mare distanță, respins de portarul oaspeților.

Egalarea a venit în minutul 72. Andrei Vlad a respins în față șutul lui Dangubic, iar Roger, primul la minge, l-a fentat pe portarul gazdelor și a împins mingea în poarta goală. Doar câteva zeci de secunde mai târziu, UTA a fost la un pas de 2-1. Ubbink a șutat, iar Vlad a deviat mingea în transversală!

FCSB a dat lovitura în minutul 81, tot de la punctul cu var. Marian Barbu a dictat al doilea penalty al meciului în favoarea FCSB-ului, după un șut al lui Valentin Gheorghe blocat cu brațul de Medjimorec, unul dintre stoperii echipei oaspete.

Numai că jocul ar fi trebuit oprit înainte de acel moment, întrucât mingea ieșise în afara terenului înainte ca Dumiter să paseze spre Valentin Gheorghe. Asistentul de pe acea parte, Mircea Orbuleț, nu a sesizat că mingea trecuse de linie cu întreaga-i circumferință, astfel că nu a ridicat fanionul.

FCSB ajunge la un total de 40 de puncte după 18 etape, fiind a doua echipă a campionatului, în vreme ce UTA este pe 9, cu 25 de puncte.

FINAL » FCSB - UTA 2-1

FCSB - UTA » Echipe de start

FCSB: Vlad - Crețu, Vinicius, Miron, Radunovic - Șut, Olaru, Tănase - Cordea, Keșeru, Oct. Popescu
Rezerve: Straton, Budescu, Dumiter, Cristea, Stoica, V. Gheorghe, Ov. Popescu, Oaidă, Musi
Antrenor: Toni Petrea

UTA: Iacob - Baravykas, Medimorec, Shlyakhov, Vorobjovas - Passaglia, Roger, Ubbink - Miculescu, Dangubic
Rezerve: Balauru, Erico, Ilie, Dima, Batha, Antal, Isac, Hora, Bustea
Antrenor: Laszlo Balint

Stadion: Arena Națională
Arbitru: Marian Barbu / A1: Mircea Orbuleț, A2: Florin Neacșu