Conference League

S-au trezit când nu mai conta! CFR Cluj își încheie aventura în Europa cu prima victorie în Conference League

+12 Foto
CFR Cluj a învins-o pe Jablonec în ultimul meci al Grupei D din Conference League, scor 2-0.

Articol de Raed Krishan (foto)  —  joi, 09 decembrie 2021

CFR Cluj a învins-o pe Jablonec în ultimul meci al grupei D din Conference League, scor 2-0.

• Cu o etapă înainte de finalul grupei, CFR era deja OUT din Conference League.
  • Campioana României încheie grupa pe ultimul loc, dar câștigă 500.000 de euro după succesul din această seară, sumă cu care este răsplătită o victorie în grupele Conference League.

CFR Cluj, victorie de adio în Conference League

În principiu, Jablonec a ți7Gruia. Ocaziile lui Martinec - „cap” în gheata lui Camora, aproape de linia porții - și Kratochvil - șut pe lângă - anunțau încă o seară ratată a „feroviarilor” în Europa.

Însă chiar înainte de pauză, Debeljuh a spart gheața cu o lovitură de cap plasată excelent, „de unde vine”, transformând astfel o centrare perfectă venită de la Cristi Manea

Cu excepția schimbării forțate a lui Omrani, accidentat, CFR n-a mai avut probleme în repriza a doua. Trupa lui Petrescu a reușit să-și țină adversarul departe de buturile lui Bălgrădean.

La CFR a revenit în lot și Denis Alibec, iertat de Dan Petrescu și introdus pe teren în minutul 72. Alibec a fost decisiv la golul doi al ardelenilor. I-a pasat în profunzime lui Costache, acesta a continuat la Debeljuh, care l-a executat pe Hanus dintr-o situație de unu contra unu.

CFR Cluj a încurcat-o pe Jablonec

Jablonec avea nevoie de o victorie pentru accederea în primăvara europeană. N-a fost să fie. Cehii termină doar pe 3, CFR pe 4, Alkmaar se califică direct în faza „optimilor”, în vreme ce Randers va evolua împotriva unui loc 3 din Europa League în „16”-imi, învingâtoarea urmând să completeze tabloul „optimilor”.

FINAL. CFR Cluj - Jablonec 2-0

Final de campanie europeană pentru campioana României.

• min. 82: GOL CFR CLUJ! Debeljuh îl execută pe Hanus cu o finalizare elegantă, la finalul unei acțiuni ca la carte purtate de Alibec și Costache.
  • min. 60: Păun dă din prima, voleu, însă portarul Hanus e atent și respinge. „Șeptarul” lui Petrescu se lovește la aterizare, dar poate continua.
  • min. 57: Omrani se accidentează și nu mai poate continua meciul. E înlocuit cu Valentin Costache.
  • Start în repriza secundă.

CFR intră în avantaj la cabine, 1-0.

• min. 45: GOL CFR CLUJ! Debeljuh marchează superb, cu capul, chiar înainte de pauză.
  • CFR Cluj, ținută în sah de oaspeți. Campioana României nu a avut nicio ocazie clară până în mintutul 40.
  • min. 25: Încă o șansă pentru gazde. Gafă Bordeianu (preluare largă), șut Kratochvil, pe lângă.
  • INFO: Dan Petrescu e la meciul #30 pe banca CFR-ului în cupele europene. În total, „feroviarii” au 84 de partide în Europa.
  • min. 9: Ocazie Jablonec. Camora respinge foarte aproape de linia porții reluarea cu capul semnată de Martinec.
  • min. 1: A început meciul.

CFR Cluj - Jablonec, echipele de start

CFR Cluj: Bălgrădean - Manea, Graovac, Burcă, Camora - Adjei-Boateng, Bordeianu, Păun - Omrani, Debeljuh, Deac
Rezerve: Cristiano, Hindrich, Rodriguez, Sigurjonsson, Ciobotariu, Susic, Costache, Bouhenna, Gîdea, Alibec, Cestor, Fl. Ștefan
Antrenor: Dan Petrescu

Jablonec: Hanus - Holik, Martinec, Zeleny, Surzyn - Malinsky, Houska, Hubschman, Kratochvil, Pilar - Cvancara
Rezerve: Vajner, Hruby, Vanicek, Stepanek, Povazanec, Smejkal, Dolezal, Kubista, Haitl
Antrenor: Petr Rada

Stadion: Dr. „Constantin Rădulescu”