Două penalty-uri neacordate în FC Voluntari - CSU Craiova » Erori mari de arbitraj în Liga 1

FC Voluntari - CSU Craiova | „Centralul” Horia Mladinovici a refuzat câte un penalty pentru fiecare echipă.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 11 decembrie 2021

FC Voluntari - CSU Craiova 1-1 | „Centralul” Horia Mladinovici a refuzat câte un penalty pentru fiecare echipă.

VAR-ul e încă departe de România, iar erorile grave de arbitraj din campionatul nostru continuă. Totul stă în mâna arbitrilor, extrem de neinspirați în actuala stagiune.

Două penalty-uri neacordate în FC Voluntari - CSU Craiova

În minutul 6, la 0-0, ilfovenii trebuiau să primească o lovitură de la 11 metri.

Pe un atac pozițional al gazdelor, Marcelo Lopes a pasat în careu la Vadim Rață, iar mijlocașul moldovean a fost faultat în mod clar de Screciu. Stoperul oltenilor a ratat intervenția la minge și i-a „secerat” piciorul stâng lui Rață.

„Centralul” Horia Mladinovici și asistentul de pe acea parte, Vasile Marinescu, nu au penalizat incidentul și au lăsat jocul să continue.

În același careu, CSU Craiova a avut și ea un penalty neacordat în repriza a doua, minutul 55. La un corner, Meleke i-a prins piciorul lui Bălașa într-un „clește”:

Bălașa s-a resimțit câteva zeci de secunde, timp în care a stat întins pe gazon. Nu l-a impresionat pe Mladinovici, arbitrul din București a lăsat iar jocul liber.

FC Voluntari conducea cu 1-0 în momentul în care CSU Craiova merita să primească lovitura de pedeapsă.

Meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1.