Minunea de pe 13 » Dinamo bate după 4 luni în Liga 1! Chindia a ratat un penalty

+19 Foto
Dinamo a învins-o pe Chindia, scor 1-0, în ultimul meci al rundei cu numărul 19 din Liga 1

Articol de Cristi Preda (foto)  —  luni, 13 decembrie 2021

Dinamo a învins-o pe Chindia, scor 1-0, în ultimul meci al rundei cu numărul 19 din Liga 1. „Câinii” obțin astfel primul succes în campionat după mai bine de 4 luni, la capătul unei partide în care targovistenii au ratat și un penalty.

Chindia a fost echipa mai bună în prima repriză. Florea a trecut pe lângă 1-0 în minutul 24, când atacantul oaspeților nu a cadrat un șut în diagonală. Apoi, Iliev a intervenit excepțional în fața lui Neguț (31), singur cu portarul „câinilor”.

Chindia a ratat și în repriza secundă. Daniel Popa, ex-Dinamo, a avut deschiderea scorului în picior: a interceptat mingea făcută cadou de Pinto, dar a trimis în bară (60).

Până la urmă, a marcat Dinamo. Pasa deviată a lui Kainourgios a ajuns cu noroc la Carp, care a împins mingea în plasă (62).

Chindia a ratat și un penalty

Iar Chindia era nevoită să iasă la joc, să atace pozițional, capitol la care formația lui Săndoi nu excelează. Târgoviștenii au lăsat spații mari în apărare. Pe contraatac, Ivanovski nu l-a executat însă pe Căbuz (73).

În minutul 79, Iliev l-a lovit cu cotul în plină figură pe Matiș, rămas comoționat pe gazon. Hațegan nu a văzut inițial faza, dar a dictat penalty după intervenția asistentului Mircea Grigoriu. De la 11 metri, Daniel Popa a trimis în transversală!

1 gola înscris în Liga 1 Cătălin Carp, ex-campion cu CFR Cluj, în 42 de prezențe

900 de spectatoriau fost în Ștefan cel Mare

Dinamo, prima victorie după 4 luni

Dinamo nu mai câștigase în campionat din 2 august, 3-1 cu Academica Clinceni. Grație acestui succes, formația lui Mircea Rednic a scăpat și de ultimul loc, ocupat din nou de Academica Clinceni.

FINAL. Dinamo - Chindia 1-0

Dinamo - Chindia, echipe de start

Dinamo: Iliev - Gluhakovic, Pinto, Grigore, Kainourgios - Carp, Răuță, Bordușanu - Sorescu, Ivanovski, Vestenicky
Rezerve: Eșanu, Radu, Ehmann, Itu, Țîră, Popa, Bani, Amzar, Nunic
Antrenor: Mircea Rednic

Chindia: Căbuz - Căpușă, Celea, Iacob, Roumpoulakou - Neguț, Dulca, Popadiuc, Jipa - Popa, Florea
Rezerve: Moldovan, Șerban, Kocic, Suciu, Corbu, Matiș, Stoian, Martac, Cherchez
Antrenor: Emil Săndoi

Stadion: Dinamo, București