Handbal

România încheie cu un eșec Campionatul Mondial de handbal feminin! Cine a impresionat în disputa cu Suedia

+9 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 13 December 2021

România a pierdut ultimul meci de la Campionatul Mondial de handbal, împotriva Suediei, scor 34-30 . „Tricolorele” încheie turneul final pe locul 13.

„Tricolorele” au ținut aproape de suedeze până în minutul 26, când tabela arăta 13-14. Dumanska a făcut o primă repriză bună, Rotaru și Haragabiu au atacat des spațiile libere din defensiva adversă, iar Adi Vasile spera la o ultima prestație onorantă.

România, înfrângere în meciul cu Suedia de la Campionatul Mondial

Nordicele ne-au tăiat aripile în ultimele minute. Ne-au tocat mărunt, după modelul vecinelor din Norvegia, cu repunerile rapide și contraatacurile imposibil de oprit.

România a început bine și repriza secundă. A redus din deficitul de 5 goluri de la pauză, în special datorită „trasoarelor” lansate de Bianca Bazaliu, din inter stânga.

Jocul s-a rupt din nou la jumătate reprizei. Jocul cu pivotul a funcționat în continuare, dar insuficient. Replierile lente și iscusința suedezelor de a elibera extremele au cântărit decisiv.

Cristina Laslo, MVP în România - Suedia

Cristina Laslo a fost cea mai bună marcatoare a meciului, cu 7 reușite, la fel ca suedeza Linn Blohm. Pentru România au mai punctat Pintea (5), Bazaliu (5), Rotaru (4), Moisă (2), Dindiligan (2), Harabagiu (2), Dumanska (1), Zamfirescu (1), Ostase (1). Laslo a fost desemnată MVP de Federația Internațională.

min. 48: Adi Vasile cere time-out. 24-29
min. 41: Unde a fost Bazaliu în meciurile precedente? Bianca demonstrează că are un braț puternic și înscrie de la foarte mare distanță. 21-23
min. 41: Crina Pintea marchează din nou. Perioadă excelentă pentru România. 20-22
min. 37: Laura Moisă fructifică un contraatac. 19-22
min. 36: Gol Bazaliu! Interul de la Podravka e de neoprit în aceste momente. 18-22
min. 33: Bazaliu capătă curaj și înscrie cu o lovitură năucitoare. 16-20
min. 32: Bazaliu aruncă puternic în bară. Pintea e atentă pe recuperare și înscrie. 15-19

A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză!
min. 30: Crina Pintea ratează și ea un 7 metri. Suedezele înscriu rapid pe faza a doua. 14-19
min. 29: Ostase, eliminată două minute. Hagman nu ratează nici de această dată de la 7 metri. 14-18
min. 27: Laslo încearcă o „boltă” de la 7 metri, dar trimite în bara transversală. Suedia cere timp de odihnă. 14-16
min. 26: Iulia Dumanska ajunge la 6 parade, 3 dintre ele din situații de 1 vs 1 cu adversarele. 14-15
min. 23: Crina Pintea își domină adversarele pe semicerc. 13-14
min. 22: Alexandru Badea înscrie cu o aruncare în vinclu, la colțul scurt, din extrema dreaptă. 12-14
min. 20: „Tricolorele” recuperează o minge și punctează pe contraatac, prin Harabagiu, cu o execuție interesantă, „pe sub mână”. 10-12
min. 19: Selecționer Adi Vasile cere primul time-out al meciului. 9-12
min. 17: Laura Moisă are un unghi deschis și nu ratează. 9-10
min. 16 Harabagiu vine lansată și străpunge defensiva adversă. 8-9
min. 11: Andreea Rotaru depășește elegant o adversară și înscrie din inter dreapta. 5-6
min. 10: Ilie este eliminată timp de două minute. 4-6
min. 6: Aruncarea de la 7 metri a lui Laslo e blocată, dar sportiva „tricoloră” e atentă pe recuperare și marchează. 3-2
min. 3: Cristina Laslo transformă o lovitură de la 7 metri. 2-2
min. 1: Bianca Bazaliu începe cu o aruncare excepțională. 1-0

A început partida! România are primul atac.