Handbal

Tabloul „sferturilor” e complet, după meciul epic dintre Norvegia și Olanda » Pe ce loc a terminat România

+9 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 13 December 2021

România a pierdut ultimul meci de la Campionatul Mondial de handbal, împotriva Suediei, scor 30-34. „Tricolorele” vor încheia turneul final pe locul 13. Norvegia a obținut dramatic ultimul bilet spre „sferturi”.

UPDATE 23:00 » Norvegia merge în „sferturi”

Norvegia a obținut într-un mod dramatic ultimul loc în sferturile de finală, datorită victoriei cu Olanda, scor 37-34. Campioana mondială a pornit ca din tun, a condus și cu 6 goluri, dar nu a putut păstra avantajul. Minutele de final au fost pe muchie de cuțit.

Cu 180 de secunde înaintea sfârșitului, nordicele aveau un gol avans. Xenia Smits a scăpat pe contraatac și a nimerit doar bara. Norvegia a mai punctat o dată, din poartă în poartă, și va înfrunta Rusia în faza următoare.

• Sfertul 1: Franța - Suedia
  • Sfertul 2: Danemarca - Brazilia
  • Sfertul 3: Norvegia - Rusia
  • Sfertul 4: Spania - Germania

România, locul 13 la Campionatul Mondial

România nu și-a îndeplinit obiectivul la Campionatul Mondial. Alexandru Dedu, președintele FRH, voia o clasare în top 10. Eșecul cu Suedia le-a trimis pe „tricolore” pe poziția a 4-a în grupa II principală.

România stă mai bine decât celelalte ocupante ale locurilor 4, așa că va încheia turneul final pe 13!