Handbal

Știm primele două semifinaliste de la Campionatul Mondial de handbal feminin! Trofeul rămâne sigur în Europa

Danemarca a învins Brazilia, scor 30-25, și s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 14 decembrie 2021

UPDATE 23:00 / Spania merge și ea în semifinale

Țara gazdă Spania a obținut și ea calificarea în semifinalele competiției. A trecut fără probleme de Germania, scor 26-21, iar în ultimul act va înfrunta învingătoarea dintre Norvegia și echipa Federației Ruse.

Carmen Campos a fost cea mai bună jucătoare a meciului, cu 7 goluri.

Danemarca, prima semifinalistă de la Campionatul Mondial

Reprezentativa Danemarcei a continuat parcursul impecabil de la Mondial. A obținut a 7-a victorie din tot atâtea partide, dar astăzi a fost întrebuințată cel mai serios.

Brazilia, singura națională din afara Europei prezentă în „sferturile” competiției, a ținut aproape până la jumătatea reprizei secunde. Cele 10 goluri marcate de Adriana Cardoso (31 de ani), extrema lui Metz, nu au fost suficiente. Jocul colectiv al nordicelor și apărarea mobilă au făcut diferența.

Din tabăra daneză, s-au remarcat Laerke Pedersen, cu 6 goluri, și Simone Petersen, cu 5 reușite. Portărița Sandra Toft a prins și ea o zi de grație, 11 parade.

1.220 de spectatoriau fost prezenți în „Palau d'Esports de Granollers”, la sfertul de finală dintre Danemarca și Brazilia

Danemarca își așteaptă adversara din semifinale

În penultimul act, Danemarca va înfrunta învingătoarea meciului Franța - Suedia. programat miercuri, de la ora 21:30.

Cum arată sferturile de pe jumătatea inferioară de tablou:

• Spania - Germania » astăzi, ora 21:30
  • Norvegia - Rusia » miercuri, ora 18:30

România, doar locul 13 la Campionatul Mondial

România nu și-a îndeplinit obiectivul la Campionatul Mondial. Alexandru Dedu, președintele FRH, voia o clasare în top 10. Eșecul cu Suedia le-a trimis pe „tricolore” pe poziția a 4-a în grupa II principală. România stă mai bine decât celelalte ocupante ale locurilor 4, așa că va încheia turneul final pe 13!