Hagi a ratat, Petrescu a punctat » CFR, invincibilă și în deplasarea de la Farul

CFR Cluj a învins-o pe Farul în deplasare, scor 2-0, în epilogul rundei #20 din Liga 1.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 16 December 2021

Farul a jucat bine în prima repriză și a ratat ocazii mari. Manea a respins în minutul 3, de pe linia porții, șutul lui Jefte, același spaniol care în continuare a trimis puțin peste din marginea lui „16”, apoi a tras în Hindrich din câțiva metri. Totul în primul sfert de oră!

Alibec, finalizare pe lângă de la 11 metri, a reprezentat singura acțiune care putea să anunțe golul lui Valentin Costache din minutul 37. Extrema Clujului și-a culcat dintr-o fentă 3 adversari și l-a „judecat” pe Aioani cu o execuție la colțul lung.

Condusă la pauză, Farul s-a lovit de imprecizia lui Jefte și de intervențiile lui Hindrich și în repriza secundă. Ocaziile nu au mai curs la fel ca în primul act, pentru că Dan Petrescu a reușit să închidă jocul. Specialitatea casei pentru „Bursuc”.

Iar meciul s-a terminat chiar 2-0 pentru CFR. Păun i-a driblat pe Ghiță și Dobrosavlevici, iar rezerva Chipciu a trimis, cu interiorul, în plasa laterală.