Altele

Bronz pentru Robert Glință, la Campionatele Mondiale în bazin scurt de la Abu Dhabi! David Popovici n-a prins nicio finală!

Robert Glință, în urmă cu o lună, la Kazan / Sursă foto: Imago Images

Articol de Roxana Fleşeru  —  vineri, 17 decembrie 2021

Robert Glință, 24 de ani, s-a clasat pe locul al treilea în proba de 100 m spate la Campionatele Mondiale în bazin scurt de la Abu Dhabi.

Sportivul legitimat al Dinamo a reușit vineri o nouă premieră pentru cariera sa. Românul a cucerit prima sa medalie mondială la Abu Dhabi. Glință s-a calificat în finala de la 100 m spate cu ultimul timp, dar în ultimul act a reușit o cursă foarte bună.

El a înotat cele patru bazine în 49, 60, fiind depășit doar de americanul Shaine Casas 49,23 și rusul Kliment Kolesnikov 49,46. Este a cincea medalie a anului pentru Glință, după cele de al Europenele în bazin olimpic și în bazin scurt.

Bronz mondial pentru Robert Glință

Robert a devenit primul campion european al înotului masculin românesc în bazin de 50 de m în proba de 100 m spate în luna mai, apoi a concurat în finala olimpică de la Tokyo în aceeași probă, și a încheiat pe opt, iar în noiembrie a cucerit două medalii la CE în bazin scurt de la Kazan, un argint la 100 m spate și un bronz la 50 m spate

Înainte de plecarea spre Emiratele Arabe Unite, Robert a spus că la această competiție vrea să vadă ce a mai rămas în rezervor, având un an plin. Ultima sa evoluție în acest an va avea loc în proba de 50 m spate, proba care are calificările sâmbătă.

Tot azi, la CM a înotat și David Popovici în proba de 200 m liber, dar înotătorul în vârstă de 17 ani nu a prins finala, clasându-se pe locul 14 cu 1:43,62. David nu a prins nici ultimul act la 400 m liber.

Medaliile României la CM în bazin scurt

ANMEDALIEPROBĂ
1995 bronz ștafeta 4x100 metri (Nicolae Ivan, Răzvan Petcu, Alexandru Ioanovici, Nicolae Butacu)