Concluziile lui Dan Petrescu după victoria cu FC Argeș: „Eroi! Vor bate toate recordurile”

Dan Petrescu / Sursă foto: GSP

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 19 December 2021

Dan Petrescu (53 de ani), antrenorul lui CFR Cluj, a vorbit despre victoria la limită pe care echipa sa obținut-o în fața lui FC Argeș, scor 1-0, în ultimul meci pe care campioana l-a disputat în 2021.

CFR Cluj a setat o performanță greu de egalat: a ajuns la nouă victorii consecutive fără gol încasat în Liga 1. Dan Petrescu le-a dat credit fotbaliștilor săi, pe care îi numește „eroi”.

Dan Petrescu: „Jucătorii mei sunt eroi! Vor bate toate recordurile”

„Nu mă așteptam la asemenea rezultate. Jucătorii mi-au depășit toate așteptările. Jucătorii mei sunt eroi și cred că vor bate toate recordurile din toate campionatele.

La mine nu e întâmplare, am mai avut asemenea serii. Știți foarte bine că mă axez pe organizarea echipei. Toți băieții merită felicitări, sunt eroi, sunt fantastici.

Indiferent pe cine am băgat, ei și-au făcut datoria, și-au respectat sarcinile. Eu cred că acest campionat se va decide în play-off, mai ales că punctele se înjumătățesc”, a spus Dan Petrescu, la scurt timp după victoria „feroviarilor” cu FC Argeș, la Telekom Sport.

Ulterior, „Bursucul” a vorbit și despre posibilitatea de a prelua echipa națională, refuzând însă să ofere un răspuns concret

Record impresionant pentru CFR Cluj

CFR Cluj a devenit echipa care a adunat cel mai mare număr de minute fără gol primit din istoria Ligii 1.

Prin victoria de azi cu FC Argeș, actuala echipă a CFR-ului a intrat în istoria Ligii 1, devenind formația cu cel mai mare număr de minute consecutive fără gol primit. Ultimul meci în care ardelenii au primit gol în acest sezon a fost în etapa a 12-a, în fața Rapidului, când Adrian Bălan reușea să înscrie de două ori în poarta lui Hindrich.

Top 3 echipe din istoria Ligii 1 cu cel mai mare număr de minute fără gol primit:

• 1. CFR Cluj 845 - minute fără gol primit în sezonul 2021 - 2022
    Antrenor: Dan Petrescu
    Portari: Otto Hindrich 35 minute, Cristian Bălgrădean 180 minute, Otto Hindrich 630;
  • 2. Rapid - 828 minute fară gol primit în sezonul 1964 - 1965
    Antrenor: Valentin Stănescu
    Portari: Marin Andrei 783 minute în poartă, dintre care 770 consecutive, Vasile Urziceanu 45