FCU Craiova - CS Mioveni 0-0 » Oltenii rămân pe loc de baraj, după un meci în care au trimis mingea de 3 ori în bară

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 20 December 2021

FCU Craiova a remizat acasă, scor 0-0, cu CS Mioveni, în ultima etapă a anului.

Aflate pe cele două locuri de baraj înaintea ultimei etape, FCU Craiova și Mioveni sperau fiecare să la victorie pentru a termina anul în afara zonei roșii a clasamentului. Oltenii au avut inițiativa primei reprize, dar ocaziile le-au avut elevii lui Alexandru Pelici.

Coșereanu (32) a trimis cu capul peste poarta lui Popa, iar șutul lui Iacob din prelungirile primei reprize a fost deviat puțin pe lângă vinclul porții oltenilor. Repriza secundă a început tot cu Mioveni în atac, iar Coșereanu a trimis în bară dintr-un unghi dificil.

Craiova a început să domine autoritar partida, iar Kovacic (67) a ratat prima mare ocazie. Fundașul central s-a înălțat perfect la un corner, dar lovitura sa de cap a lovit transversala lui Ducan. 4 minute mai târziu, tot bara a fost cea care s-a opus golului oltenilor la șutul lui Sidibe.

Portarul Mioveniului a fost salvat din nou de stâlpul porții, la „capul” lui Compagno, și meciul s-a încheiat 0-0, rezultat cu care FCU Craiova rămâne pe loc de baraj, în timp ce Mioveni urcă pe locul 12.