Tenis

În sfîrşit, Federer!

Articol de Cătălin Cociş  —  Monday 30th of November -0001 12:00

David Ferrer si Roger Federer au castigat principalele turnee ATP ale saptamanii.

Spaniolul David Ferrer a reusit o uluitoare cursa de revenire in compania compatriotului si amicului sau Nicolas Almagro, in finala concursului din Valencia. Dupa marile emotii din sferturi, cand a salvat minge de meci in fata lui Fernando Verdasco, Ferrer a fost din nou la un singur joc de pierderea partidei. A recuperat dezavantajul si s-a impus in cele din urma, 4-6;6-2;7-6(2).

De cealalta parte, Roger Federer a avut parte de o misiune facila in finala de la Estoril contra lui Nikolai Davydenko. In urma unui prim set castigat la tie-break de elvetian, 7-6(5), rusul a pornit ca din pusca, obtinand un break chiar in startul actului secund. La 2-1 in favoarea sa, Davydenko nu a mai putut continua meciul, oferindu-i astfel victoria pe tava lui Federer.

Pentru victoriile obtinute, David si Roger vor fi rasplatiti cu cate 59.100 euro si 175 puncte ATP.