Stranieri

Cosmin Contra încheie anul pe primul loc, după un meci de-a dreptul palpitant » Două autogoluri și reușită decisivă la ultima fază

Al-Ittihad, echipa antrenată de Cosmin Contra (46 de ani), s-a impus în deplasarea de la Al-Batin, scor 3-2, și a încheiat anul 2021 pe primul loc în clasamentul primei ligi din Arabia Saudită.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 31 decembrie 2021

Al-Ittihad a transpirat serios pentru victoria cu Al-Batin. Adversarii au deschis rapid scorul, în minutul 5, prin Mauricio. Fundașul central brazilian a comis-o 3 minute mai târziu și a trimis mingea în propria poartă. Tot un autogol a adus formația lui Contra în avantaj.

Cosmin Contra, parcurs perfect în Arabia Saudită

Al-Batin a egalat la 2 în minutul 83, printr-o execuție formidabilă a olandezului Mohamed Rayhi, dar anul s-a încheiat perfect pentru liderul din Arabia Saudită. În prelungiri, Haroune Camara a fost pe fază și împins mingea în plasă, dintr-un metru.

Al-Ittihad a avut o lună decembrie perfectă, cu victorii pe linie, 6 la număr, și încheie anul 2021 cu un avans liniștitor în fruntea clasamentului din Arabia Saudită. Are 32 de puncte, 4 peste principala urmăritoare, Al-Shabab.