Stranieri

Continua dezastrul la Galatasaray » Moruțan a reușit un assist într-un eșec umilitor

Cu Olimpiu Moruțan și Alex Cicâldău titulari, Galatasaray a pierdut al treilea meci la rând în campionat, 1-3 pe teren propriu cu Kasimpașa.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 20 January 2022

Domenec Torrent, noul antrenor al Galatei, n-a venit cu noroc în Turcia. A suferit al doilea eșec consecutiv. Etapa precedentă, a pierdut, scor 2-4, cu Hatayspor.

Dacă adversara de runda trecută era una puternică (locul 6), Galatasaray a întâlnit azi o echipă care se bate la retrogradare. Trupa lui Moruțan și Cicâldău a ajuns la numai 4 puncte de primul loc retrogradabil!

Galatasaray, în derivă

Gazdele au deschis scorul în prima repriză. Assist Olimpiu Moruțan pentru Halil Dervisoglu, care a finalizat eficient un contraatac-blitz (39).

A urmat însă dezastrul pentru Galata.

• min. 45+3: Donk a egalat cu un șut în forță, trimis din interiorul careului;
  • min. 60: Umut Bozok i-a adus pe oaspeți în avantaj după ce l-a păcălit pe Cipe, prins pe contre-pied;
  • min. 90+3: Varga a stabilit scorul final, reluare din apropiere, la „lung”.

Cicâldău a fost integralist, în timp ce Moruțan a ieșit de pe teren în minutul 62.