CSU Craiova oprește seceta de șapte meciuri și câștigă derby-ul cu Rapid! Clasamentul actualizat

+26 Foto
În tur, oltenii s-au impus pe Arena Națională, scor 2-1. FOTO: Raed Krishan (GSP)

Articol de Raed Krishan (foto), Maria Olteanu  —  sâmbătă, 22 ianuarie 2022

CS Universitatea Craiova s-a impus în derby-ul cu Rapid, 1-0, punând capăt seriei de șapte meciuri consecutive fără victorie. Koljic a înscris în minutul 4 unicul gol al partidei, după o acțiune în care defensiva giuleștenilor a fost făcută șah-mat.

În plină criză provocată de focarul de COVID-19 din lot, trupa lui Laurențiu Reghecampf a găsit, în cele din urmă, suficiente resurse pentru a alinia un prim „11” competitiv. Cum replica giuleștenilor a fost neașteptat de palidă, nici n-a mai fost nevoie de toate piesele de bază pentru ca punctele să rămână pe „Oblemenco”.

Doar cinci minute a rezistat echipa lui Mihai Iosif în Bănie. Cu doar trei pase, alb-albaștrii au reușit să pună pe butuci întreaga apărarea a Rapidului. Andrei Ivan l-a găsit ideal pe Koljic, iar instinctul de atacant veritabil al bosniacului a ieșit la suprafață: preluare perfectă și finalizare necruțătoare, 1-0.

Ivan îl angajează pe Koljic, iar bosniacul nu dă greș / Captură Telekom Sport

Cu greu s-au trezit alb-vișiniii din pumni. În minutul 10, același Koljic a fost aproape de un nou gol, însă lovitura sa de cap s-a dus puțin pe lângă stâlpul din stânga al porții lui Horațiu Moldovan.

Rapid, fără reacție pe „Oblemenco”

Rapidul nu a contat aproape deloc în ofensivă în primele 45 de minute. Când, în cele din urmă, au fost periculoși, giuleștenii au fost opriți de tușier, care a anulat în mod corect reușita lui Stahl din minutul 39.

Suspendat pentru meciul de azi, Iosif a schimbat la pauză: i-a trimis în teren pe nou-veniții Onea și Vojtus, fără vreun efect pe tabelă. Tot alb-albaștrii au fost aproape de gol, însă Ivan și Cîmpanu n-au găsit spațiul porții.

În minutul 73, Vojtus a fost pe fază la eroarea lui Marius Constantin, însă a trimis puțin pe lângă poartă.

S-a terminat 1-0, iar Universitatea Craiova urcă pe locul 4, cu 35 de puncte, și începe cu dreptul noul an, cel în care tot Cupa a rămas principalul obiectiv. De partea cealaltă, Rapidul e pe 7, cu 32 de puncte, și va avea serios de muncă pentru a prinde play-off-ul.

Universitatea Craiova - Rapid 1-0

CS Universitatea Craiova - Rapid, echipe de start:

CSU Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Papp, M. Constantin, Bancu - Screciu, Al. Crețu - Gustavo, Vînă, Ivan - Koljic
Rezerve: Lazar, Mitran, Vătăjelu, Mateiu, Markovic, Câmpanu, Baiaram, Căpățână, D. Sala
Antrenor: Laurențiu Reghecampf

Rapid: H. Moldovan - Acuna, Săpunaru, Dandea, J. Morais - Albu, Crepulja, R. Ilie - Sefer, Ad. Bălan, Stahl
Rezerve: Drăghia, Goge, Onea, Alami, Pănoiu, Kait, Carnat, Vojtus
Absenți: Belu, Al. Ioniță II, Hlistei, Dr. Grigore, Carnat (accidentați)
Antrenor: Mihai Iosif