Handbal

CSM București a învins-o pe Dortmund și s-a calificat matematic în „optimile” Ligii Campionilor la handbal feminin!

+15 Foto
CSM București - Borussia Dortmund » Finalul unei săptămâni de foc pentru „tigroaice”

Articol de Cristi Preda (foto)  —  Saturday, 22 January 2022

CSM București a câștigat meciul cu Borussia Dortmund, din grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin, scor 33-29. Campioana României a obținut calificarea matematică în „optimile” competiției!

La fel ca în deplasarea de la Brest, CSM București a făcut o prima jumătate de repriză foarte bună. Cu Neagu în prim-plan, campioana României a condus și cu 6 goluri. Avansul după primele 30 de minute era de două lungimi, 16-14.

CSM București, victorie muncită cu Dortmund

Oboseala acumulată în ultima săptămână și-a spus cuvântul în partea secundă. Luciditatea din atac a dispărut, mingea a circulat mult mai greoi, iar Dortmund, fără să strălucească, a revenit la un gol în spate, 26-27.

Adi Vasile a cerut timp de odihnă. Schema gândită a fost perfectă, până la finalizare. Omoregie a scăpat singură în inter stânga, dar a tras mult peste poartă. Dembele a avut mâna mai sigură din extremă, cu două goluri consecutive, și a liniștit finalul.

CSM București, în „optimile” Ligii Campionilor

CSM București a obținut a 6-a victorie în grupa A din Liga Campionilor și rămâne pe locul 4. Dortmund ocupă poziția a 6-a. Primele două clasate din grupă merg direct în „sferturile” competiției. Următoarele 4 se califică în „optimi”.

FINAL » CSM București - Borussia Dortmund 33-29

S-a terminat partida!
min. 57: Siraba Dembele liniștește finalul cu două goluri marcate din extremă. 30-28
min. 54: Timp de odihnă cerut de Adi Vasile. 28-26
min. 49: Neagu ia jocul pe cont propriu și aruncă perfect, aproape de vinclu. 26-23
min. 48: Atacul campioanei României suferă, iar Dortmund continuă cursa de recuperare. 25-23
min. 41: Perioada slabă a „tigroaicelor” este întreruptă de golul înscris de Neagu de la 7 metri. 22-18
min. 35: Neagu marchează, dar CSM va juca două minute în inferioritate, după eliminarea lui Omoregie. 20-15
min. 31: Cristina Neagu începe cu mult elan și marchează al 6-lea gol. 17-14

Începe partea secundă!

S-a terminat prima repriză!
min. 30: Omoregie pătrunde printre două adversare și aruncă imparabil. 16-13
min. 23: Carmen Martin și Cristina Neagu încearcă o „aeriană”, eșuată. 11-7

min. 18: Dortmund cere primul time-out al partidei. 9-4
min. 13: Cristina Neagu are un procentaj excelent în primul sfert de oră al partidei. 7-4
min. 9: Siraba Dembele punctează pe contraatac. 4-3
min. 8: Cristina Neagu transformă o lovitură de la 7 metri. 3-2
min. 2: Cristina Neagu iese pentru prima dată la rampă. 1-1

A început partida! Dortmund are lovitura de start.