FC Botoșani o învinge pe Sepsi și face un pas mare spre play-off » Clasamentul ACUM

+22 Foto

Articol de Ionuț Tăbultoc (foto)  —  luni, 24 ianuarie 2022

FC Botoșani a învins-o pe Sepsi Sf. Gheorghe, scor 1-0, și a făcut încă un pas important spre play-off-ul Ligii 1.

Elevii lui Marius Croitoru și cei ai lui Cristiano Bergodi au oferit un meci plăcut, în ciuda gerului de la Botoșani, termometrul arătând -8 grade Celsius în timpul reprizei secunde.

FC Botoșani - Sepsi, decis de Enriko Papa

Unicul gol al partidei a fost marcat de Enriko Papa, în minutul 41. Lansat excelent de Mailat, mijlocașul gazdelor a preluat cu piciorul drept, apoi a trimis în poartă cu stângul, din 8 metri, în ciuda opoziției lui Niczuly.

În partea secundă s-a jucat pe contre. Cătălin Golofca a irosit două șanse mari pe final. Cea mai importantă a avut loc în minutul 74. Rămas singur cu portarul, la 10 metri de poartă, mijlocașul a șutat puternic, direct în Mario Contra.

FC Botoșani, pas mare spre play-off

FC Botoșani acumulează 37 de puncte și se apropie de podium. Moldovenii au un avans de 5 lungimi față de Rapid, prima formație din afara locurilor de play-off. Sepsi rămâne pe 10, cu 26 de puncte.

FC Botoșani - Sepsi Sf. Gheorghe 1-0

FC Botoșani - Sepsi Sf. Gheorghe, echipe de start

FC Botoșani: M. Contra - Braun, Racovițan, Șeroni, A. Dragu - E. Papa, Edjouma, E. Florescu - J. Silva, M. Roman II, Mailat
Rezerve: Neciu - D. Croitoru, Ongenda, Fili, Lupeta, B. Filip, Țigănașu
Antrenor: Marius Croitoru

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Tincu, B. Mitrea, R. Ispas - E. Gonzalez, Fofana, Aganovic - Golofca, Damașcan, Ashkovski
Rezerve: Gedo - Bojic, Luckassen, Achahbar, M. Ștefănescu, A. Dumitrescu, Vașvari, Bărbuț, Tudorie
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: Municipal, Botoșani