FCSB are un AS în mânecă » Fără el, lupta la titlu era încheiată

+24 Foto
Valentin Gheorghe a fost adus la FCSB la insistențele lui Edi Iordănescu

Articol de Alexandru Barbu  —  Monday, 24 January 2022

FCSB a smuls un egal cu CFR Cluj (3-3) și datorită lui Valentin Gheorghe. Extrema stângă a intrat pe teren la pauză, a marcat golul de 2-2 și a pasat decisiv la cel de 3-3. Astfel, fotbalistul de 24 de ani continuă să influențeze meciurile vicecampioanei.

Valentin Gheorghe a venit la FCSB de la Astra, toamna trecută. Gigi Becali plătea aproximativ 200.000 de euro pentru atacantul de bandă care retrograda la finalul sezonului precedent cu giurgiuvenii.

Gheorghe e jolly-joker-ul FCSB-ului

În total, Gheorghe a ajuns la 15 partide în tricoul celor de la FCSB, 7 începute din primul minut.

Deși Gheorghe nu și-a câștigat statutul de titular, cifrele lui sunt excelente. Are 5 goluri și 3 pase decisive în 727 de minute petrecute pe teren. Așadar, Vali a produs la FCSB un gol la fiecare 90 de minute!

Iar realizările extremei au fost în 3 partide decisive, aducând așa 5 puncte în zestrea FCSB-ului.

Valentin Gheorghe, mai bun când vine de pe bancă

Valentin Gheorghe a debutat la FCSB chiar în derby-ul cu Dinamo, acel 6-0 de pe Arena Națională. A înscris și a rămas în teren până la final, fiind singura partidă ca integralist a lui Gheorghe la FCSB.

De-atunci, a mai „mușcat” o singură dată când a început titular, o pasă decisivă cu Academica Clinceni (3-2). Ca rezervă însă, performanțele jucătorului sunt remarcabile:

• a intrat în 8 partide de pe bancă;
  • a înscris sau a bifat un assist în 5 (!) dintre ele.

Greu să intre în primul „11”

În ciuda impactului pe care Vali Gheorghe îl are aproape de fiecare dată în meciurile FCSB-ului, el are puține șanse să devină un titular în trupa antrenată de Toni Petrea.

Asta pentru că nu e un preferat al lui Gigi Becali, care dorește să-l vadă în partea stângă a atacului pe Florinel Coman. Gheorghe ar mai putea să evolueze în flancul drept, însă și acest post e „antamat” de un alt protejat al patronului, Andrei Cordea.

3este locul ocupat de Vali Gheorghe în clasamentul golgeterilor FCSB-ului, la egalitate cu Tavi Popescu; cei doi sunt depășiți de Ianis Stoica (7 goluri) și Fl. Tănase (9 goluri)

1 milion de euroe cota de piață a lui Gheorghe, fotbalist care a mai evoluat în L1 doar la Astra

Concluziile lui Toni Petrea, după FCSB - CFR Cluj 3-3