Gol scandalos în Liga 1, CU MÂNA: „Hoții, hoții!” » Au urmat proteste vehemente

+36 Foto
Sepsi - CSU Craiova. Elvir Koljic (26 de ani, atacant) a egalat la Sfântu Gheorghe după un gol marcat cu mâna!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 28 ianuarie 2022

Sepsi - CSU Craiova 3-1. Elvir Koljic (26 de ani, atacant) a egalat la Sfântu Gheorghe după un gol marcat cu mâna!

Era minutul 8 și deja 1-0 pentru Sepsi, care a deschis scorul în secunda 23. Oltenii au egalat rapid, grație unei reușite validate în mod greșit de brigada condusă de Iulian Călin.

Elvir Koljic, gol cu mâna în Sepsi - CSU Craiova

Koljic a primit în fața porții de la Bancu, poziție ideală, dar a finalizat modest, în portarul Niczuly. Din goalkeeper, balonul a ricoșat în mâna bosniacului, apoi s-a dus în plasă.

Iulian Călin era bine plasat, aproape de fază, și ar fi trebuit să observe neregularitatea. Eroare gravă a arbitrului din Argeș.

Evident, au urmat proteste din partea jucătorilor lui Bergodi, uluiți de hotărârea luată de „centralul” Călin.

„Hoții, hoții!”, au început să strige și suporterii din tribune.

Gol anulat greșit Craiovei?

În minutul 36, Andrei Ivan a marcat golul de 2-1, dar reușita sa a fost anulată pe motiv de ofsaid. Fază grea, de VAR. Pe reluări pare însă că genunchiul stâng al lui Ivan este mai avansat în raport cu linia de fund a covăsnenilor.