Moment crucial în Rapid - UTA: penalty, „roșu”, meci oprit 3 minute de arbitri!

Rapid - UTA. Finalul primei reprize de pe Arena Națională a fost unul extrem de încins.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 29 ianuarie 2022

Rapid - UTA 1-1. Finalul primei reprize de pe Arena Națională a fost unul extrem de încins.

Junior Morais a făcut pe portarul la un corner al arădenilor și a respins cu mâna lovitura de cap trimisă de Batha (minutul 39).

„Centralul” Radu Petrescu l-a eliminat pe brazilian. Penalty-ul a fost acordat de asistentul de pe acea parte, Ferencz Tunyogi.

Reluările TV nu au clarificat în totalitate dacă mingea trecuse deja linia porții în momentul în care balonul a fost respins de Morais.

Ubbink a ratat, dar penalty-ul s-a repetat

Galeria giuleștenilor, situată în spatele porții lui Horațiu Moldovan în prima repriză, a început să arunce petarde în teren, iar Ubbink nu a putut să execute penalty-ul.

Meciul a fost întrerupt aproximativ 3 minute de arbitri, care s-au retras la mijlocul terenului. În cele din urmă, spiritele s-au calmat.

Ubbink a ratat inițial penalty-ul, dar lovitura s-a repetat. Asta pentru că Horațiu Moldovan nu a avut niciun picior pe linia porții în momentul execuției.

A doua oară, Ubbink a transformat fără emoții, iar Rapid, în inferioritate pe tabelă, a evoluat o repriză întreagă cu un om mai puțin pe teren.

Mihai Iosif, antrenor Rapid: „Obiectivul nostru rămâne intrarea în play-off”