CFR Cluj se încurcă, FCSB se apropie! Clasamentul după ultimul meci al etapei

CFR Cluj și FC Botoșani au remizat, scor 1-1, înultimul meci al rundei #23 din Liga 1.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 31 January 2022

CFR Cluj și FC Botoșani au remizat, scor 1-1, în ultimul meci al rundei #23 din Liga 1.

CFR a dominat autoritar prima parte și a deschis scorul chiar înainte de pauză. Omrani a șutat în brațul lui Șeroni, iar „centralul” Adrian Cojocaru a indicat punctul cu var. 1-0, după execuția sigură a lui Ciprian Deac.

CFR Cluj, al doilea pas greșit la rând

Botoșani a revenit la fel de timorată și în startul reprizei secunde, dar s-a trezit la timp. În minutul 81, Dawa a egalat la capătul unei acțiuni remarcabile: centrare Mihai Roman I, recentrare, cu capul, Mailat, prelungire Edjouma și finalizare sigură semnată de stoperul camerunez.

FCSB se apropie la 8 puncte de CFR Cluj

Astfel, CFR Cluj rămâne fără victorie în 2022, după 3-3 în runda inaugurală a anului cu rivala FCSB. Între ardeleni și roș-albaștri sunt acum 8 lungimi (4 după înjumătățirea punctelor).

FC Botoșani, 38 de puncte, se clasează pe 4 și are șanse mari să prindă din nou play-off-ul.

FINAL. CFR Cluj - FC Botoșani 1-1

• Au marcat: Deac 45+1 - pen. / Dawa 81
  • Live + Statistici
  • VIDEO cu cele mai importante faze
  • GSP a aflat că fundașul lui CFR, Mario Camora, s-a accidentat la antrenamentul de dimineață, la o fază fixă. A acuzat probleme musculare la picior și a fost menajat pentru meciul din această seară. Va urma o serie de teste, iar clujenii speră că fotbalistul nu are ruptură.

CFR Cluj - FC Botoșani » Echipele de start

CFR CLUJ: Bălgrădean - Cr. Manea, Graovac, Burcă, Fl. Ștefan - Deac, Boateng, Bordeianu - Omrani, Debeljuh, Petrila
REZERVE: Hindrich, Cestor, Bouhenna, Păun, Costache, Chipciu, Neguț, Birligea, Sacko
ANTRENOR: Dan Petrescu

FC BOTOȘANI: Pap - Braun, Dawa, Dican, Șeroni, Țigănașu - Florescu, Edjouma, Papa - M. Roman II, Lupeta
REZERVE: M. Contra, Patache, Dragu, Neciu, Fili, Mailat, Silva, M. Roman I
ANTRENOR: Marius Croitoru

STADION: „Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj-Napoca - Cluj)
ARBITRU: Viorel Cojocaru // A1: Florin Neacșu; A2: George Vidican