FC Voluntari - Rapid 0-0 » Alb-vișiniii nu simt gustul victoriei de 6 etape!

+33 Foto
Voluntari - Rapid / Sursă foto: GSP

Articol de Cristi Preda (foto)  —  marţi, 08 februarie 2022

FC Voluntari și Rapid au remizat, scor 0-0, în etapa 25 din Liga 1. Giuleștenii au ajuns la 6 meciuri consecutive fără victorie în campionat.

Prima ocazie a meciului a venit în minutul 11. Lovitura liberă a lui Sefer aproape l-a păcălit pe Mihai Popa, dar portarul ilfovenilor a reușit să devieze balonul în bară.

Cea mai mare ocazie a primei părți a venit în minutul 30. Din gleznă, Sefer l-a „culcat” pe Meleke, dar a fost blocat de Mihai Popa, care a avut o intervenție incredibilă.

La pauză, Mihai Iosif a mutat. L-a introdus pe Alexandru Ioniță în locul lui Antonio Sefer, cel mai activ om de atac al Rapidului în prima parte.

Horațiu Moldovan, omul reprizei secunde

Începutul de repriză le-a aparținut gazdelor. Voluntari a pus presiune pe careul Rapidului, iar în minutul 55 a avut o ocazie imporantă. Ricardinho a șutat din afara careului, Moldovan s-a întins serios ca să respingă. La următoarea fază, Briceag a șutat peste poartă dintr-o poziție bună.

În minutul 65, Horațiu Moldovan a salvat-o din nou pe Rapid. Portarul bucureștenilor a respins în corner un șut din afara careului.

+33 Foto
FC Voluntari - Rapid (foto: Cristi Preda/GSP)

S-a încheiat 0-0, iar FC Voluntari rămâne pe 3, cu 43 de puncte. Rapid este pe 7, cu 35 de puncte, la fel de multe ca Farul, care are două meciuri în minus. În tot acest timp, scaunul lui Mihai Iosif se clatină serios.

FINAL » FC Voluntari - Rapid 0-0

FC Voluntari - Rapid, echipele de start:

FC VOLUNTARI: M. Popa - D. Ciobotariu, Tamaș, Armaș, Briceag - Meleke, Droppa - Veiga Miranda, Rață, I. Gheorghe - Nemec
REZEVE: Rîmniceanu, Fl. Achim, C. Costin, Vieira Tavares, Al. Ilie, L. Fulop, Budescu, Merloi, Da Veiga Lopes
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

RAPID: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, Morais - Albu, Dandea, Kait - Sefer, Vojtus, R. Ilie
REZERVE: Drăghia, Belu-Iordache, Goge, Moise, Pănoiu, Al. Ioniță, Carnat, Mazouk, Ad. Bălan
ANTRENOR: Mihai Iosif

Stadion: „Anghel Iordănescu”, Voluntari
Arbitru: Adrian Cojocaru (Galați) / A1 Valentin Avram (București) / A2: Marius Marchidanu (Brăila) /
Observator: Irina Mirț (București)