Handbal

Atmosferă electrizantă în derby-ul „Ligii Florilor”, Rapid - SCM Rm. Vâlcea » Ce s-a întâmplat pe parchet

Meciul dintre Rapid București și SCM Râmnicu Vâlcea, 33-27, din runda cu numărul 13 a primei ligi de handbal feminin, s-a disputat într-o atmosferă superbă.

Articol de Marius Mărgărit  —  miercuri, 09 februarie 2022

Rapid - SCM Râmnicu Vâlcea a fost cel mai așteptat duel al începutului de an în „Liga Florilor”. Partida, amânată inițial din cauza unui focar de COVID-19 în tabăra oaspetelor, a fost tranșată de gazde, care au dominat autoritar prima repriză.

Rapid a intrat la pauză cu 7 goluri avans, dar partea a doua a fost mai echilibrată. De altfel, Vâlcea a triumfat în repriză secundă (16-15), însă a fost insuficient și pentru o remiză.

11 goluridin 11 aruncări a avut Asma Elghaoui, pivotul celor de la SCM, golgeterul partidei

Atmosferă electrizantă în derby-ul „Ligii Florilor”, Rapid - SCM Rm. Vâlcea

>

Ambele galerii au cântat pe tot parcursul partidei. Evident, suporterii Rapidului au dominat fondul sonor, adunând în tribune aproximativ 300 de oameni, față de 50, atâția cât au susținut-o pe gruparea din Vâlcea.

Din informațiile GSP, șefii celor două galerii s-au înțeles înainte de meci: „Fără injurii, fără jigniri!”. Și s-au ținut de cuvânt. La meci a asistat și Rică Răducanu, fostul mare portar al Rapidului.

Rapid, 39 de puncte, se clasează pe primul loc, în timp ce Râmnicu Vâlcea, 31 de puncte, ocupă poziția a 3-a. CSM București, cu 34 de puncte, e între ele.