Jocurile Olimpice

Ce fac românii la Jocurile Olimpice de la Beijing » Ștafeta „tricoloră” la sanie a obținut cel mai bun loc al nostru de până acum

Marius Gâtlan și Darius Șerban în proba de dublu masculin la sanie Foto: COSR / facebook

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 10 February 2022

5 români au luat startul joi la Jocurile Olimpice. Raluca Strămăturaru, Valentin Crețu, Marian Gâtlan și Darius Șerban au încheiat pe locul 9 ștafeta de la sanie.

UPDATE 15:00 » România, locul 9 la ștafeta de la sanie

Raluca Strămăturaru (1:01.402), Valentin Crețu (1:02.743) și perechea Marian Gîtlan/Darius Șerban (1:03.547) au încheiat cu un timp total de 3:07.692 minute în proba de sanie.

Medalia de aur a fost obținut de ștafeta Germaniei, argintul de cel al Austriei, iar bronzul de sportivii letoni.

UPDATE 10:10 » Timea Lorincz, locul 86 în proba de 10 km clasic

Lorincz a încheiat proba de 10 km clasic la ski fond. Românca a avut un timp de 37:15.3, clasându-se pe locul 86. „Aurul” a fost adjudecat de norvegiana Therese Johaug, cu timpul de 28:06.3. Pe podium s-au mai clasat Kerttu Niksanen și Krista Parmakoski (ambele Finlanda).

UPDATE 9:30 » Timea Lorincz a luat startul la ski fond

În jurul orei 9:30, Timea a luat startul la proba de 10 km clasic, sportiva română plecând de pe poziția 61, dintr-un total de 98.

România continuă să participe la probele de la Jocurile Olimpice. Astăzi, de la ora 9:00 va intra în scenă Timea Lorincz (29 de ani). Aceasta va concura la proba de ski fond, 10 km clasic.

Este a doua probă la care sportiva română concurează la Beijing, după sprint, acolo unde a obținut locul 78.

Ieri, la dublu masculin, Marian Gâtlan și Darius Șerban au avut o prestație foarte bună, terminând pe locul 14 cursa.

Raluca Strătmăturaru și Vali Crețu au avut prestații modeste la probele de individual, cei doi răsturnându-se cu sania și ratând calificarea mai departe.