Tenis

Irina Begu, victorie uluitoare la Sankt Petersburg! Set la 0 în fața Petrei Kvitova și calificare în „sferturi”

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 10 februarie 2022

Irina Begu (31 de ani, 56 WTA) a învins-o pe cehoaica Petra Kvitova (31 de ani, 23 WTA), scor 6-4, 6-0, și s-a calificat în sferturile de finală de la WTA Sankt Petersburg.

• În sferturile de finală, Begu va juca împotriva cehoaicei Tereza Martincova (27 de ani, 42 WTA)
  • Imediat după disputa dintre Begu și Kvitova, în scenă intră Jaqueline Cristian (58 WTA). Adversara ei este bielorusa Aliaksandra Sasnovich (71 WTA).

Begu a reușit una dintre cele mai importante victorii ale carierei, în fața Petrei Kvitova, dublă campioană de Grand Slam. Irina a început meciul cu emoții, dublă greșeală la primul serviciu. A mai pierdut un punct, apoi au apărut primele semne ale tăriei mentale de astăzi. A revenit, s-a desprins la 2-0, și a forțat-o constant pe Kvitova să greșească, cu un joc sigur din spatele terenului.

Irina Begu, victorie impresionantă la Sankt Petersburg

După un prim set echilibrat, încheiat 6-4, în 44 de minute, a urmat un act perfect, poate cel mai bun reușit în ultimii ani. Begu nu a greșit nimic, a dictat ritmul cu lovituri de backhand bine plasate în cross și nu a cedat niciun game!

18.500 $a obținut Irina Begu pentru calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Sankt Petersburg.

Demonstrația de forță este cu atât mai mare cu cât procentajul primului serviciu a fost unul scăzut pentru româncă, doar 51%. Este prima victorie din carieră pentru Begu în disputele cu Kvitova, după 5 înfrângeri.

FINAL. Irina Begu - Petra Kvitova 6-4, 6-0

Break, set și meci Begu!
Game Begu, 5-0: Un game o desparte pe Irina de una dintre cele mai mari victorii ale carierei.
Break Begu, 4-0: Irina trece și în ofensivă. Lovește precis cu forehand-ul și își adjudecă 4 puncte consecutive.
Game Begu, 3-0: Irina continuă jocul fără greșeală.

A început setul secund!

6-4, Break și set Begu: Irina rezistă bine în raliuri, folosește mult backhand-ul în cross și provoacă greșelile cehoaicei.
Game Begu, 4-1: Irina servește excelent în continuare și profită de erorile neforțate, lucru caracteristic jocului agresiv al Petrei Kvitova.
Game Begu, 1-0: Irina începe cu o dublă greșeală, apoi câștigă 4 puncte consecutive și își adjudecă game-ul.

A început partida. Irina Begu servește prima!