CS Universitatea Craiova, victorie contestată în fața marii rivale! Atmosferă sud-americană pe „Ion Oblemenco”

+11 Foto
CS Universitatea Craiova a câștigat derby-ul cu rivala FCU Craiova, scor 2-0. FOTO: Imago-Images

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 14 februarie 2022

CS Universitatea Craiova a câștigat derby-ul cu rivala FCU Craiova, scor 2-0.

În fața a peste 9.000 de spectatori, într-o atmosferă sud-americană, cu torțe, artificii și zeci de mesaje ironice, formația antrenată de Laurențiu Reghecampf a obținut a doua victorie stagională în fața rivalei, cu același scor, 2-0.

CS Universitatea Craiova, victorie în derby-ul cu FCU Craiova

Tabela a fost deblocată în minutul 16, de Gustavo, cu un șut din 10 metri, la o fază la care oaspeții au cerut henț în momentul preluării. Scorul final a fost stabilit de Baiaram, în minutul 76, servit excelent de Nistor. Cei doi începuseră meciul pe bancă.

Tabăra lui Nicolo Napoli a contestat mai multe decizii luate de Marcel Bîrsan, considerând că Nicușor Bancu trebuia eliminat în repriza secundă, că ar fi meritat un penalty în prima parte, pentru un henț comis de Vătăjelu în propriul careu și că la golul de 2-0 ar fi fost un fault în atac asupra lui Compagno.

Cum arată clasamentul după CS Universitatea Craiova - FCU Craiova 2-0

CS Universitatea Craiova face un pas mare spre play-off. Ajunge la 42 de puncte și are un avans de 4 lungimi față de FC Argeș, prima echipă de sub linie. FCU Craiova rămâne cu 26 de puncte, pe poziția a 13-a.

FINAL » CS Universitatea Craiova - FCU Craiova 2-0

• Au marcat: Gustavo '16, Baiaram 75
  • Click AICI pentru statistici
  • VIDEO cu cele mai importante faze
  • În minutul 10, „centralul” Marcel Bîrsan a trimis cele două formații la vestiare, după ce fanii lui CSU Craiova au aprins mai multe artificii în interiorul stadionului. Întreruperea a durat aproximativ 10 minute

Echipele de start la CS Universitatea Craiova - FCU Craiova:

CSU CRAIOVA: Pigliacelli - Vătăjelu, Papp, Screciu, Bancu - Cîmpanu, Al. Crețu, Mateiu, Gustavo - Markovic, Ivan
REZERVE: Lazar, Vlădoiu, Bic, Căpățînă, Nistor, Vînă, Baiaram, Roguljic, Trică
ANTRENOR: Laurențiu Reghecampf

FCU CRAIOVA: R. Popa - Negru, Kovacic, Diallo, Huyghebaert - Asamoah, Achim - Baeten, Bauza, Van Durmen - C. Bălan
REZERVE: Mogoșanu, Paramatti, Bușu, Albu, Pop, Marquet, Sidibe, Ondaan, Compagno
ANTRENOR: Nicolo Napoli

Stadion: „Ion Oblemenco” (Craiova)
Arbitru: Marcel Bîrsan. A1: Radu Ghinguleac; A2: Vladimir Urzică