Europa League

Sheriff Tiraspol continuă să scrie istorie! Pas important spre „optimile” Europa League

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 17 February 2022

Sheriff Tiraspol a învins-o pe Sporting Braga, scor 2-0, în manșa tur a șaisprezecimilor de finală din Europa League.

Sheriff, campioana Republicii Moldova, a făcut un pas important spre „optimile” Europa League. A confirmat parcursul neașteptat din Liga Campionilor, locul 3 într-o grupă cu Real Madrid, Inter și Șahtior, și a câștigat prima manșă a „dublei” cu Braga.

Sheriff Tiraspol, victorie cu Braga în Europa League

Elevii lui Yuriy Vernydub s-au apărat exact, cu doar 6 faulturi comise, și au avut o eficiență maximă. Ambele șuturi expediate pe spațiul porții lui Matheus au fost goluri. Tabela a fost deblocată de Sebastien Thill, în minutul 43, din penalty.

Rezultatul final a fost stabilit de Adama Traore. În minutul 82, vârful de 26 de ani din Mali a profitat de o preluare greșită a ultimului apărător, a țâșnit spre poartă și a șutat pe sub portar.

Returul, din Portugalia, se joacă joi, 24 februarie, de la ora 22:00.

• Sevilla - Dinamo Zagreb 3-1

În „optimile” competiției sunt deja calificate Lyon, AS Monaco, Spartak Moscova, Eintracht Frankfurt, Galatasaray, Steaua Roșie Belgrad, Bayer Leverkusen și West Ham United.