FC Voluntari - Sepsi OSK 3-1 » Ilfovenii sunt cu un pas și jumătate în play-off

+18 Foto
Sepsi OSK - FC Voluntari

Articol de Raed Krishan (foto)  —  sâmbătă, 19 februarie 2022

FC Voluntari a învins-o cu ceva emoții pe Sepsi OSK, scor 3-1 în etapa #27 din Liga 1. Ilfovenii sunt cu un pas și jumătate în play-off.

Cei de la Voluntari s-au impus cu emoții în duelul cu Sepsi OSK, dar victoria ii aduce și mai aproape de play-off.

FC Voluntari - SEPSI OSK 3-1

FC Voluntari a început foarte bine meciul și, după nici măcar jumătate de oră de joc, Constantin Budescu a înscris pentru 1-0, chiar de ziua lui.

Surprinzător sau nu, mijlocașul a înscris cu o lovitură de cap, după ce Vadim Rață i-a oferit o centrare foarte bună. Budescu a profitat de lipsa de marcaj a lui Dimitrov și a finalizat frumos faza, chiar în ziua în care a împlinit 33 de ani.

În minutul 54, FC Voluntari a fost la un pas să majoreze diferența de pe tabelă. Adam Nemec a lovit mingea cu capul din interiorul careului, însă Niczuly a fost atent.

Sepsi a forțat însă egalarea, iar atacurile covăsnenilor au dat roade în minutul 63. Aganovic s-a aflat la capătul unei centrări trimise de Istvan Fulop și a înscris simplu cu o lovitură de cap.

Când meciul se îndrepta spre o remiză, Alexandru Tudorie a lovit mingea cu mâna în propriul careu, iar "centralul" Hațegan a dictat penalty pentru FC Voluntari. Budescu a înscris de la punctul cu var în minutul 80, reușind „dubla”.

Înainte de finalul meciului, Voluntari a profitat de spațiul imens din apărarea oaspeților, iar Helder Tavares a reușit să înscrie golul de 3-1 în minutul 88 la capătul unui contraatac frumos al ilfovenilor.

250de spectatori au asistat la meci

Cum stau FC Voluntari și Sepsi în Liga 1

Cu această victorie, Voluntari ajunge la 46 de puncte și este foarte aproape de accederea în play-off. Sepsi rămâne doar pe locul 10, cu 33 de puncte

FINAL. FC Voluntari - Sepsi OSK 3-1

FC Voluntari - Sepsi OSK, echipele de start:

FC VOLUNTARI: Popa - Briceag, Armaș, Tamaș, Ciobotariu - Droppa, Ricardinho - Ion Gheorghe, Budescu, Rață - Nemec
Rezerve: Rîmniceanu, Achim, Costin, Ilie, Tavares, Lopes, Merloi, Fulop, Meleke
Antrenor: Liviu Ciobotariu

SEPSI OSK: Niczuly - Dimitrov, Ninaj, Mitrea, Dumitrescu - Ashkovski, Aganovic, Tincu, Bărbuț - Tudorie, Golofca
Rezerve: Began, Ispas, Vașvari, Popa, Tortella, Dragomir, Fulop, Damașcan, Luckassen
Absenți: Bălașa, Achahbar (accidentați), Ștefănescu (suspendat)
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: „Anghel Iordănescu” (Voluntari)
Arbitru: Haţegan Ovidiu (Arad), A1: Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti), A2: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava)