Torje, cel mai bun în Dinamo - Gaz Metan » Un singur dinamovist a dezamăgit

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 19 februarie 2022

Dinamo a reușit prima victorie din acest an, 4-0 cu Gaz Metan, profitând de problemele de la formația din Mediaș.

„Câinii” au avut o prestație solidă în fața unei echipe decimate de plecările din cauza problemelor financiare și au reușit să puncteze de 4 ori.

Gabi Torje, cel mai bun în Dinamo – Gaz Metan

Mijlocașul Gabi Torje, intrat la pauză, a marcat de două ori, în minutele 74 și 77, fiind cel mai bun jucător al meciului. Pentru presația sa, Torje a primit nota 8 din partea Gazetei Sporturilor, cea mai mare a partidei.

La polul opus s-a aflat mijlocașul Balthazar Pierret, cel înlocuit de Torje. Francezul a fost cel mai slab jucător al „câinilor” și a primit nota 5.

După prima victorie în noul mandat la Dinamo, Flavius Stoican a primit nota 7. Omologul său, Marin Dună, a luat 4.

Sunt trei puncte importante. Mă bucură faptul că am tratat foarte serios meciul, mă bucură că Bordușanu a marcat primul său gol, mă bucură că Gabi Torje a reușit să marcheze o dublă, Matei și Ivanovski au arătat bine. Suntem pe un drum bun, dar trebuie să fim atenți și să nu cedăm

Cei de la Gaz Metan au avut momente bune de joc, au încercat, nu a fost atât de ușor cum o arată scorul. Am avut 2-0 la pauză, am avut o discuție în vestiar, le-am spus că e un scor periculos. Nu voiam să facem din nou un cadou. -

Dinamo avea nevoie de o victorie, de goluri. Suntem pe drumul cel bun, dar nu trebuie să ne luăm nasul la purtare. Cât au suferit jucătorii de-a lungul timpului pe greșelile lor, ar fi păcat dacă nu am continua cu încredere. Vreau să fim conștienți că fără sacrificii și muncă nu putem face minuni

– Flavius Stoican, antrenor Dinamo

VIDEO Flavius Stoican a făcut poze cu tinerii suporteri după Dinamo - Gaz Metan 4-0