Budescu, în formă și la interviuri: „Eu și Tamaș avem valoare de națională” + „Din copilărie n-am mai dat gol așa”

+18 Foto
FC Voluntari - Sepsi 3-1. Constantin Budescu, autorul unei „duble” chiar în ziua în care a împlinit 33 de ani, a vorbit la final, printre altele, despre echipa națională și planurile ilfovenilor în play-off.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 19 February 2022

„Am pierdut ceva puncte meciurile trecute și trebuia să recuperăm, era important. Mă bucur că am reușit să duc atâtea minute azi (n.r. - 82), sunt aproape de 100% fizic.

Matematic nu suntem în play-off, dar am luat o opțiune serioasă. În a doua repriză n-am mai ținut ritmul din prima parte, am fost egalați, dar e bine că la final am câștigat”, a declarat Budescu la Look Sport+.

Constantin Budescu despre...

• ce va face Voluntari în play-off: „Primul obiectiv e să intrăm acolo, apoi vom vedea. Nu ne vom da la o parte, vom ținti chiar și un loc de Europa. Ne vom bucura de fotbal”

• echipa națională: „Nu pot să spun nimic. Îmi fac datoria la echipă, cum și-o fac toți jucătorii. Convocările le face selecționerul. Sunt foarte mulți jucători valoroși români care pot face față la națională, între care și noi (n.r. - Budescu și Tamaș)

• primul gol, marcat cu capul: „Nu știu dacă am mai dat un gol cu capul, poate unul pe la Astra. M-am mirat și eu, i-am spus lui Vadim Rață că n-am mai dat gol cu capul din copilărie

Primul gol al lui Constantin Budescu pentru FC Voluntari a fost doar al doilea din carieră înscris cu capul, precedentul fiind marcat în urmă cu aproape 9 ani, pe 12 aprilie 2013, în Gaz Metan - Astra 2-1.

Am avut un joc foarte greu, Sepsi merită să fie în primele 6, e o echipă foarte bună, cu un antrenor foarte bun, au o circulație și o posesie cum n-am văzut la multe echipe. Sunt bucuros că am câștigat, am făcut un joc bun, o primă repriză foarte bună. Cred că am făcut cel mai bun joc din 2022, ne-am creat multe situații de a marca