Tenis

Jelena Ostapenko e campioană la Dubai! A câștigat fără emoții finala, după un nou 6-0 administrat adversarei

Jelena Ostapenko (24 ani, 21 WTA) a învins-o fără emoții pe Veronika Kudermetova (24 ani, 31 WTA) în finala turneului de la Dubai, scor 6-0, 6-4.

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 19 February 2022

După ce a triumfat în fața Simonei Halep în semifinale, Ostapenko nu a avut niciun fel de emoție în finala de sâmbătă a turneului de la Dubai.

Jelena Ostapenko e campioană la Dubai

Tenismena letonă și-a făcut jocul, a controlat meciul de la bun început. fără să-i dea vreo șansă rusoaicei Veronika Kudermetova. După doar o oră și cinci minute, tabela indica un sec 6-0, 6-4 pentru Ostapenko. Primul set a durat doar 23 de minute, indicând perfect dominația tenismenei din Letonia.

5 titluriare în palmares acum Ostapenko, dintre care și unul de Grand Slam, obținut în 2017 la Roland Garros, după ce a învins-o în finală pe Simona Halep

Ostapenko a învins 4 câștigătoare de Grand Slam la Dubai

Ostapenko a avut un traseu infernal la Dubai, unde, până în finală, a întâlnit numai câștigătoare de Grand Slam. Dacă pe Sofia Kenin a învins-o rapid în două seturi, următoarele trei meciuri au fost extrem de disputate. Toate au ajuns în decisiv, fiind câștigate de letonă după ce a cedat primul set!

• 6-1, 6-2 vs. Sofia Kenin (Australian Open 2020)
  • 4-6, 6-1, 7-6(4) vs. Iga Swiatek (Roland Garros 2020)
  • 5-7, 7-5, 7-6(9) vs. Petra Kvitova (Wimbledon 2011, 2014)
  • 2-6, 7-6(0), 6-0 vs. Simona Halep (Roland Garros 2018, Wimbledon 2019)