Farul tremură pentru play-off, după eurogolul lui Latovlevici din minutul 89! Clasamentul ACUM

FC Argeș a învins-o pe Farul, scor 1-0 în deplasare, în etapa #27 din Liga 1. foto: facebook.com/farulconstanta

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 21 February 2022

FC Argeș a învins-o pe Farul, scor 1-0 în deplasare, în etapa #27 din Liga 1.

Echipa lui Hagi a controlat în general partida, însă nu a putut să-și adjudece și a 3-a victorie la rând în campionat. Mai mult, argeșenii au dat lovitura pe final!

Farul - FC Argeș 0-1. Latovlevici, decisiv la Ovidiu

Ocaziile importante au venit la începutul reprizei secunde, toate aparținând Farului.

Adrian Petre a irosit o șansă de 1-0 în minutul 53, când nu a cadrat un șut trimis în forță din afara careului. Câteva zeci de secunde mai târziu, Artean a prins o „bombă” din drop, dar Greab a semnat intervenția partidei.

Același Petre putea să marcheze în minutul 61, însă a finalizat în portar din câțiva metri.

Până la urmă, a marcat FC Argeș. Iasmin Latovlevici, șters în restul meciului, a transformat o lovitură liberă de la 20 de metri în minutul 89 și a adus victoria oaspeților!

1.273 de faniau asistat la meciul Farul - FC Argeș 0-1

Cum stau Farul și FC Argeș în clasament

Farul, 42 de puncte, rămâne pe 6. Dincolo, FC Argeș s-a apropiat și mai mult de play-off și e la o lungime acum de Farul, prima deasupra liniei!

FINAL. Farul - FC Argeș 0-1

Farul - FC Argeș, echipele de start

FARUL: Aioani - Dussaut, Larie, Ghiță, De Nooijer - Ciobanu, Artean, Grameni - Iancu, Betancor, Omoh
REZERVE: Brănescu, Boboc, Mladen, Nedelcu, Radaslavescu, Purece, Moldoveanu, Borza, Petre
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

FC ARGEȘ: Greab - Tofan, Turda, Dobrosavlevici, Mușat - Colli, Raynov - Ișfan, Șerban, Tănase - Said
REZERVE: Croitoru, Viana, Dumitrașcu, Boldor, Dumitru, Palic, Miguel, Latovlevici, Arias
ANTRENOR: Andrei Prepeliță

Stadion: „Academia Gh. Hagi” (Ovidiu)
Arbitru: Feșnic Horațiu Mircea (Cluj-Napoca) / A1: Avram Valentin (Bucureşti), A2: Orbuleț Mircea (București)